Problém s pochovávaním môže pre zvyšujúci sa počet úmrtí nastať o dva týždne

Krematóriá a pohrebné služby zatiaľ stíhajú pochovávať zosnulých. Problém s pohrebmi však očakáva Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb do dvoch týždňov. Ľudia budú dlhšie čakať na kremáciu aj na pohreb telesných ostatkov zosnulého na cintoríne. Kritickým sa stáva nedostatok miesta v chladiarenských zariadeniach na uloženie zosnulých. Uviedol to Ladislav Stríž, predseda asociácie.

04.01.2021 13:45 , aktualizované: 14:51
debata (6)

Miesta na uloženie zosnulých pred pohrebom sa na patologických oddeleniach nemocníc aj v pohrebných službách pomaly míňajú. „Bude to kritické,“ skonštatoval Stríž. Zosnulých pre chýbajúce miesta prevážajú z okresu do okresu. „Ten transport zosnulých po smrti je niekedy dlhší, ako by mal byť,“ dodal predseda asociácie.

Slovensko má sedem krematórií, z nich jedno v Banskej Bystrici nefunguje. Dôvodom je chýbajúca technológia na pece. „Chladiarenské zariadenia v krematóriu sa však môžu využiť, to s pecami nič nemá,“ navrhuje Stríž. Rozhodnutie má v rukách krízový štáb Banskej Bystrice.

Stríž tiež očakáva, že krematóriá a pohrebné služby začnú mať pre zvyšujúci sa počet zosnulých problém s pochovávaním. „Hrob musíme mať čas vykopať. Kapacitne nemôžeme robiť päť – šesť pohrebov denne na cintoríne. Aj týchto zosnulých bude treba niekde odkladať, kým budú čakať na pohreb, do chladiarenských zariadení,“ vysvetlil Stríž. Môže sa tak podľa neho stať, že príbuzní budú čakať na pohreb zosnulého týždeň až dva.

Dlhšie si zrejme v blízkej budúcnosti počkajú aj príbuzní, ktorí budú chcieť zosnulého spopolniť. „Mám tiež obavy z toho, že krematóriá idú na plné obrátky, stále spaľujú, nemajú ani jeden deň na to, aby sa regenerovala stavebná hmota v peciach. Pokiaľ sa jedno z krematórií pokazí, každé jedno krematórium na Slovensku má zahraničných montérov, ktorí to opravujú, či už sú z Česka, Poľska alebo zo Španielska,“ upozornil Stríž.

Krematórium v Bratislave pomáha so spaľovaním nitrianskemu krematóriu

V bratislavskom krematóriu fungujú kremačné pece v týchto dňoch nepretržite. Bratislava totiž vypomáha krematóriu v Nitre. Potvrdil to riaditeľ organizácie Marianum – Pohrebníctvo mesta Bratislava Boris Šramko.

„Situácia v Bratislave nie je momentálne kritická, ale v krematóriu som nariadil 24-hodinový cyklus kremačných pecí, aby sme vypomohli spaľovať zosnulých krematóriu Nitra, ktoré sa nachádzalo v ťažkej situácii aj preto to, že vypomáha s kremáciami aj Banskej Bystrici,“ povedal riaditeľ.

V prípade pohrebov je stav v hlavnom meste plný, podľa Šramka však ešte stíhajú a sú pripravení predĺžiť časy vykonávania pohrebných obradov. „K dispozícii sú u nás termíny pohrebov aj v sobotu, čo nie je štandard, ale chceme vyjsť v ústrety ľuďom,“ skonštatoval.

Aktuálna čakacia doba v Bratislave je, ako tvrdí, zvyčajná, možno nepatrne predĺžená. „Veľakrát ľudia sami žiadajú, aby bol pohrebný obrad až o desať i viac dní, aby napríklad stihli niektorí z najbližších príbuzných zosnulého prísť zo zahraničia,“ vysvetlil.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #hroby #Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb