Najvyšší súd SR zamietol sťažnosť Pavla Ruska voči vzatiu do väzby

Najvyšší súd (NS) SR zamietol v pondelok na neverejnom zasadnutí sťažnosť obžalovaného bývalého riaditeľa TV Markíza Pavla Ruska voči uzneseniu predsedníčky iného senátu, ktorý ho zobral 16. decembra minulého roka do väzby. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

11.01.2021 13:52 , aktualizované: 14:12
debata (9)

„Senát 3T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť obžalovaného Pavla Ruska, podanú proti uzneseniu predsedníčky senátu Najvyššieho súdu, ktorým bol obžalovaný vzatý do väzby. Senát 3T považuje rozhodnutie predsedníčky senátu za zákonné a správne,“ dodala.

Predsedníčka senátu 4T NS SR 16. decembra 2020 po vykonaní výsluchu zatknutého obžalovaného Pavla R. dospela k záveru, že u obžalovaného sú dôvody útekovej väzby dané a rozhodla o jeho vzatí do väzby. Väzbu dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahradila. Obžalovaný Pavol R. bol zatknutý na základe príkazu na zatknutie, ktorý vydala predsedníčka senátu 4T NS SR. Väzobné stíhanie navrhoval dozorový prokurátor Ján Šanta.

NS SR bude v utorok na tretí pokus pojednávať o odvolaniach v kauze televíznych zmeniek, kde Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku minulý rok neprávoplatne odsúdil podnikateľa Mariana Kočnera a exriaditeľa TV Markíza na 19-ročné tresty odňatia slobody. NS SR určil termín verejného zasadnutia na utorok a stredu. Na zasadnutí, ktoré je naplánované v súlade s protiepidemickými opatreniami a s obmedzeným vstupom verejnosti, sa bude rozhodovať o odvolaní sa oboch procesných strán teda obžalovaných aj dozorového prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Šantu.

Pôvodne senát 4T v zložení Pavol Farkaš, Alena Šišková a Martina Zeleňáková vytýčil zasadnutie vo veci na 15. a 16. decembra 2020. Na prvý deň zasadnutia sa však nedostavil Rusko, ktorý bol práceneschopný po údajnom útoku na jeho osobu deň predtým. Následne ho z dôvodu možného úteku zobral senát NS SR do väzby. O odvolaniach voči verdiktu ŠTS sa malo rozhodovať už v novembri, ale pre pandemickú situáciu NS SR zasadnutie zrušil.

Senát ŠTS predsedu Emila Klemaniča odsúdil dvojicu 27. februára 2020 na 19-ročný trest odňatia slobody. Marian K. dostal aj peňažný trest 10.000 eur. Obaja požiadali po záverečnom slove o konanie v neprítomnosti, rozsudok si tak osobne nevypočuli. Klemanič v odôvodnení rozsudku uviedol, že prepis komunikácie Mariana K. cez aplikáciu Threema a výpoveď bývalého príslušníka SIS Petra Tótha výrazne posilnili obžalobu.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Pavol Rusko