ÚŠP: Politici by nemali zavádzajúco komentovať a rozoberať prácu prokurátorov

26.01.2021 16:36

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) vyzýva všetkých predstaviteľov politickej moci, aby prestali verejne a predovšetkým nepravdivo a zavádzajúco komentovať a rozoberať postupy a rozhodnutia prokurátorov.

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová, vyjadrenia sú totiž urobené často bez znalosti konkrétnych trestných vecí, teda bez znalosti spisového materiálu a skutkového a právneho stavu prípadov.

„V mnohých prípadoch sa pritom potvrdzuje, že zdieľané informácie čerpajú predstavitelia politickej moci priamo od rôznych podozrivých a obvinených osôb, prípadne od ich obhajcov, ktoré sú však v značnom rozpore s realitou,“ povedala Tökölyová s tým, že takéto informácie sú potom širokej verejnosti prezentované účelovo, zavádzajúco a tendenčne.

ÚŠP podľa stanoviska plne rešpektuje politickú súťaž naprieč politickým spektrom, avšak odmieta, aby sa práca prokurátorov stala predmetom politického súboja a verejnej difamácie. „Rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní a súdov musia rešpektovať aj verejne činné osoby, a preto ich vyzývame k zdržanlivosti v tejto súvislosti,“ dodala hovorkyňa.

Predseda opozičného Smeru Robert Fico na tlačovej besede v pondelok kritizoval trestné stíhanie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Ten bol podľa Fica uväznený z čisto politických dôvodov, aby mohla koalícia čo najrýchlejšie voliť nového generálneho aj špeciálneho prokurátora. Rozhodujúcu úlohu pri väzbe, zadržaní a obvinení Dušana Kováčika. zohral podľa predsedu Smeru sudca Najvyššieho súdu SR (NS SR) Juraj Kliment a prokurátor ÚŠP Ondrej Repa. Expremiér podotkol, že ide o strýka a synovca.

Zároveň Fico kritizoval prokurátorov Vasiľa Špirka a Jána Šantu s tým, že sú diskvalifikovaní na post špeciálneho prokurátora. Nepáčil sa mu ani rozsudok v kauze miliónových zmeniek, kde podľa neho nevznikla finančná škoda.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

17 debata
Viac na túto tému: #Úrad špeciálnej prokuratúry #Robert Fico