Advokát ju navštívil v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne, kam Jankovskú previezli v pondelok. „Áno, je to tak. Požila nadmerné množstvo liekov s plným vedomím, aké následky to môže mať. Samozrejme, že vedela, čo robí. Bol to akt zúfalstva,“ povedal Erdös pre Pravdu. „Pri tom všetkom, čo sa okolo jej osoby deje a ako sa k nej pristupuje, nevidí akúkoľvek nádej na zachovanie práva na spravodlivý proces,“ pokračoval.
Podľa neho nie je prioritným problémom to, že je vo väzbe. „Samozrejme, že podmienky tam sú, v súvislosti s osobnou slobodou a celkovo ľudskou bytosťou, náročné. Nemôže to byť ale tak, že niekoho tam dáme a potom sa nekoná,“ podčiarkol.
Zároveň pripomenul, že orgány činné v trestnom konaní urobili od posledného rozhodnutia o predĺžení lehoty trvania väzby vo vzťahu k Jankovskej za päť mesiacov iba jediný výsluch svedka. „Napriek tomu, že dozorujúca prokurátorka, keď dávala návrh na predĺženie, prezentovala, že je množstvo dôkazov, ktoré ešte musíme vykonať, no neurobili nič. S výnimkou výpovede mojej klientky, ktorá sa rozhodla priznať a spolupracovať,“ poznamenal advokát.
Tvrdí, že od momentu Jankovskej priznania sa všetci, vrátane politikov, prokurátorov, ktorí nie sú dozorujúci, či bývalých vyšetrovateľov vyjadrujú k jej výpovedi a degradujú ju tým, že to nie je priznanie. „Spolupracuje, no pritom sa po poslednom rozhodovaní o väzbe dozvie, že podľa prokurátora by to mala robiť intenzívnejšie. Čo má teda robiť? To je to zúfalstvo, že čokoľvek urobí, nepristupuje sa k nej rovnako ako k iným spolupracujúcim obvineným. Preto vidí tú beznádej,“ podotkol.
Dokedy bude Jankovská v Trenčíne hospitalizovaná, Erdös odhadnúť nevie. „Môžem však povedať, po možnosti vidieť ju dnes (v utorok – pozn. red.) a rozprávať sa s ňou, že jej zdravotný stav je naozaj výrazne zlý. Po psychickej aj fyzickej stránke,“ doplnil s tým, že v rámci svojich možností ju plánuje pravidelne navštevovať. Jankovskú polícia zadržala v rámci akcie Búrka vlani v marci. Obvinená je z korupcie.
Na stanovisku Ministerstva spravodlivosti (MS) SR k incidentu sa nič nemení. „Obvinená sa pred príslušníkmi Zboru väzenskej a justičnej stráže vyjadrila, že jej úmyslom nebolo siahnuť si na život. Vzhľadom na charakter však bola táto udalosť zo strany ústavu od začiatku vedená ako pokus o samovraždu. Tak ju aj ďalej vedieme a tak k tomu aj pristupujeme,“ uviedol hovorca MS SR Peter Bubla.
Krúpa neplánuje zvolať brannobezpečnostný výbor
Predseda parlamentného brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽANO) neplánuje zvolať zasadnutie k prípadu väzobne stíhanej Moniky Jankovskej. Uviedol to v utorok v reakcii na výzvu opozičného poslanca Roberta Fica (Smer) k zvolaniu výboru a zriadení komisie podobne ako pri zosnulom policajnom exprezidentovi Milanovi Lučanskom.
„Tak trošku sa tu vytvára aura politických väzňov a útlaku,“ skonštatoval Krúpa. Pýta sa, či je fér voči ostatným väzňom, ak sa na výboroch či v špeciálnych komisiách venujú len „exponovaným“ väzňom.
Ako podotkol, prípady sebapoškodzovania či možných pokusov o samovraždu nie sú počas výkonu väzby nezvyčajné. Poukazuje na to, že takéto udalosti sa vyšetrujú v zrýchlenom konaní.
Poslanec sa tiež zamýšľa nad tým, či by takýto prípad mal riešiť práve Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť. Pri Lučanskom to podľa neho vyplynulo z toho, že išlo o exšéfa polície. V iných prípadoch by sa však podľa neho dalo uvažovať aj o ústavnoprávnom výbore.