Ivermektín je na predpis, fyzickým osobám ho na colnici zadržia

Liečivo ivermektín, ktoré sa už môže používať aj na Slovensku, je viazané na lekársky predpis. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) preto upozorňuje, že liek si nemôžu fyzické osoby objednávať zo zahraničia na samoliečbu. Na colnici im ho zadržia.

03.02.2021 16:26
Polícia / Kontrola / Foto:
debata (46)

Ivermektín na Slovensku nie je registrovaný, povolenie na jeho používanie od ministerstva zdravotníctva platí pre nemocnice a ambulancie.

„Povolenie neznamená, že si liek môžu objednávať fyzické osoby pre vlastnú spotrebu a samoliečbu. Lieky dovozené na základe povolenia Ministerstva zdravotníctva sú dovážané prostredníctvom schválených spoločností, ktoré majú povolenie na zaobchádzanie s liekmi,“ vysvetlil ŠÚKL.

V prípade dovozu liekov na Slovensko colné orgány kontaktujú Štátny ústav pre kontrolu liečiv. „V posledných týždňoch štátny ústav riešil neobvykle vysoké množstvo zásielok, ktoré obsahovali lieky s účinnou látkou ivermektín a boli dovážané fyzickými osobami pre vlastnú potrebu. Pri takýchto liekoch, ktoré sú neznámeho pôvodu, štátny ústav nemôže zaručiť kvalitu, účinnosť a bezpečnosť. Tieto zásielky sú následne zadržané a lieky sa k dovozcovi – fyzickej osobe nedostanú,“ priblížil ŠÚKL.

Ministerstvo zdravotníctva schválilo používanie liečiva ivermektín na boj proti koronavírusu koncom januára. Na terapeutické využitie sa nateraz môže na Slovensku používať pol roka. Ide o antiparazitikum, ktoré má podľa rezortu aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti pri ochorení covid-19.

46 debata chyba
Viac na túto tému: #ivermektín