Lipšic sa úradu špeciálneho prokurátora ujme v pondelok

Novozvolený špeciálny prokurátor Daniel Lipšic bude skladať sľub do rúk predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina) v pondelok 15. februára. Slávnostný akt sa začne o 11.00 h v priestoroch Bratislavského hradu.

, 11.02.2021 15:25, aktualizované: 12.02.2021 13:10
lipsic mm 1 Foto: ,
Daniel Lipšic
60

V zmysle programu by mal šéf parlamentu po otvorení odovzdať dekrét zvolenému špeciálnemu prokurátorovi. Ten by mal následne zložiť sľub a podpísať ho. Naplánovaný je aj príhovor predsedu NR SR. Informoval o tom odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.

V súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou bude Lipšic skladať sľub bez prítomnosti médií. Slávnostný akt však bude možné sledovať naživo, priamy prenos bude podľa slov Kancelárie NR SR vysielaný prostredníctvom televízie TA3. Po skončení sa udalosti je naplánované vyhlásenie nového špeciálneho prokurátora pre médiá.

Poslanci parlamentu zvolili Lipšica do funkcie v piatok 5. februára 79 hlasmi zo 117 prítomných. Národná rada SR volila špeciálneho prokurátora po tom, ako sa obvinený Dušan Kováčik vzdal tejto funkcie. Stať sa šéfom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) umožnila Lipšicovi zmena zákona, vďaka ktorej mohol na túto funkciu kandidovať aj neprokurátor.

Funkčné obdobie šéfa ÚŠP je sedem rokov a začína plynúť dňom zloženia sľubu. Tá istá osoba nemôže byť opakovane zvolená za špeciálneho prokurátora.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
60 debata chyba
Viac na túto tému: #špeciálny prokurátor #Daniel Lipšic #Boris Kollár