Matovič ďakuje Maďarom za pomoc so Sputnikom, prehliada rokovanie v Komárne

Premiér Igor Matovič (OĽANO) priznal, že mu maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó pomohol pri zabezpečení dvoch miliónov vakcín Sputnik V. Uviedol to na sociálnej sieti s tým, že na maďarského ministra ho odkázal tamojší premiér Viktor Orbán. Práve Szijjártó mu mal poskytnúť prvé informácie a kontakt na ruského ministra hospodárstva Denisa Manturova. Následne mal už Matovič s ruskou stranou rokovať sám.

, 05.03.2021 13:29, aktualizované: 14:42
matovič Foto: ,
Igor Matovič
debata (75)

„Chcem verejne poďakovať ministrovi zahraničných vecí Maďarska Péterovi Szijjártóovi za jeho veľkú pomoc pri zabezpečení dvoch miliónov vakcín Sputnik V pre ľudí na Slovensku,“ uviedol Matovič. Vzťah so Szijjártóom a Orbánom označil za dostatočne priamy na to, aby sa kedykoľvek dokázali rozprávať aj o vážnych témach, ako je otázka dvojakého občianstva. To má riešiť novela zákona o štátnom občianstve. Umožniť by mala ľuďom s dlhodobým pobytom v inej krajine získať tamojšie občianstvo bez straty slovenského.

Premiér poukazuje na vzťahy v súvislosti s kritikou, ktorá prišla po návšteve Szijjártóa v Komárne, kde sa malo hovoriť aj o novele zákona. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR si predvolalo maďarského veľvyslanca, ktorý má vysvetliť konanie maďarskej strany pri tejto návšteve.

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) na piatkovom stretnutí s podpredsedom Trnavského samosprávneho kraja Józsefom Berényim zdôraznil, že je za otvorenú a transparentnú spoluprácu s Maďarskom. Dodal, že ako šéf slovenskej diplomacie urobí pre dobré vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom maximum.

„Prediskutovali otázku práce zmiešanej slovensko-maďarskej Komisie pre národnostné menšiny a tie časti programového vyhlásenia vlády, ktoré sa týkajú menšinovej problematiky,“ povedal s tým, že s Berényim sa rozprávali aj o Szijjártóovej návšteve v Komárne.

Aj poslanec z OĽANO

Korčok deklaruje, že Slovensko má záujem o dobré susedské vzťahy, ale je podľa neho potrebné rešpektovať, že zákon o štátnom občianstve je slovenskou vnútornou záležitosťou. „V rámci diskusie bolo zdôraznené, že všetky otvorené otázky menšín je možné riešiť v pokojnom a konštruktívnom duchu v rámci našich domácich inštitúcií a organizácií,“ skonštatoval rezort slovenskej diplomacie.

Szijjártó v Komárne uviedol, že sa zrejme zatiaľ z pohľadu maďarskej menšiny nepodarilo doriešiť otázku dvojakého občianstva na Slovensku. Po stretnutí s primátorom Komárna Bélom Keszeghom a zástupcami maďarskej menšiny žijúcej v SR mal vyjadriť nádej, že otázka bude raz vyriešená. V súvislosti s prebiehajúcim sčítaním ľudu na Slovensku požiadal Maďarov v SR, aby sa prihlásili k maďarskej národnosti.

Problém vyvolal aj fakt, že s maďarským ministrom o novele rokoval poslanec Národnej rady SR György Gyimesi (OĽANO).

Absurdné, reaguje Remišová

Strana Za ľudí očakáva, že premiér Matovič sa bude od krokov svojho poslanca Gyimesiho dištancovať a radikálne odmietne zasahovanie cudzích štátov do slovenskej legislatívy. Vyhlásila to predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová.

„Je absolútne neprípustné, aby minister zahraničných vecí cudzej krajiny rokoval na Slovensku s poslancom Národnej rady o zmene našej legislatívy," skonštatovala Remišová.

Označila za absurdné, že sa premiér zastal maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa a nie vlastného ministra zahraničných vecí Korčoka, ktorý sa postavil na ochranu suverenity SR. „Oceňujeme krok ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka, ktorý si pozval maďarského veľvyslanca na pohovor,“ dodala.

75 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Igor Matovič #Péter Szijjártó #Sputnik V
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy