Epidemická situácia sa podľa Krajčího mierne zlepšila, krivku sa podarilo zlomiť

Epidemická situácia v súvislosti s epidémiou covidu sa podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) za posledný týždeň na Slovensku mierne zlepšila, krivku sa podarilo zlomiť.

09.03.2021 18:49 , aktualizované: 20:16
Marek Krajčí, epidemiologická situácia Foto: ,
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO)
debata (56)

Situácia sa podľa šéfa rezortu zdravotníctva zlepšila pre zvýšený počet aplikovaných vakcín, ako i celkovým poklesom mobility. Pokles mobility pripisuje opatreniam prijatým od 3. marca.

Predpokladá, že to je vďaka zákazu vychádzania po 20.00 h, zákazu prechodu z okresu do okresu či vďaka nariadenej práci z domu. Minister Krajčí predpokladá, že ďalší týždeň sa situácia zlepší. V susedných krajinách podľa neho vírus, naopak, naberá na sile.

Video: Minister zdravotníctva Marek Krajčí k aktuálnej epidemickej situácii.

Krajčí tiež uvažuje o tom, že pre pendlerov by malo platiť, aby sa preukazovali nie sedemdňovým, ale 72-hodinovým negatívnym testom na covid. Naznačil, že by sa mohli sprísniť pravidlá pri návrate zo zahraničia.

Išlo by o povinnú karanténu napríklad v hoteli, ktorú by si však museli hradiť ľudia pri návrate na Slovensko z vlastného vrecka. Chcel by, aby boli vzorky pozitívne testovaných po príchode zo zahraničia automaticky sekvenované.

Podľa ministra na Slovensku momentálne dominuje britská mutácia covidu. Počet hospitalizovaných sa podľa neho drží na čísle 4048, denne ochoreniu podľahne v priemere 108 ľudí. Reprodukčné číslo sa pohybuje na úrovni 0,95 až 1.

Sedemdňový priemer vykonaných antigénových a PCR testov sa podľa Krajčího znížil z 5313 na 4716. Pozitivita vykonaných PCR testov je na hodnote 20 percent a pozitivita antigénových testov sa dlhodobo drží na jednom percente.

Mierne klesol počet osôb na umelej pľúcnej ventilácii z 376 na 373. Za posledný týždeň mierne stúpol počet hospitalizovaných z 4042 na 4048. Celkovo sa proti covidu dalo zaočkovať 544 986 ľudí, z toho druhú dávku dostalo 188 450 osôb.

Covid automat do 22. 3. - má 35 čiernych okresov

aktuálna epidemiologická situácia, mapy okresov, podľa ktorých sa pôjde od 15. 3., ministerstvo zdravotníctva

Fotogaléria
+7

Situácia je podľa štátneho tajomníka rezortu zdravotníctva Petra Stachuru veľmi vážna na ventilovaných lôžkach a na oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny. Uviedol tiež, že počet výjazdov zdravotníckych záchranárov k pacientom klesá.

Podľa jeho slov sa ministerstvu podarilo s jednotlivými poisťovňami dohodnúť, aby najťažší pacienti po prekonaní covidu s pretrvávajúcimi vážnymi následkami mohli ísť do kúpeľov či do špecializovaných ústavov.

Krajčí tiež povedal, že 35 miliónov nakúpených testov môže byť použitých aj na samotestovanie. Pri domácich testoch by sa mali používať kratšie tyčinky. Zdôraznil tiež dôležitosť testovania. „Čím viac testovaní jednotlivé regióny absolvovali, tým mali v skríningovom testovaní lepšie výsledky, čo sa týka percenta pozitivity,“ podotkol.

Čo sa týka počtu úmrtí na jeden milión obyvateľov, Slovensko je podľa neho na 17. mieste. „Hovorí sa, že tu zomieralo najviac ľudí, ale nehovorilo sa, že to bolo v určitej fáze pandémie,“ zdôraznil.

Krajčí sa ospravedlnil za komplikácie spojené s prihlasovaním na očkovanie proti novému koronavírusu. S výrazným náporom na prihlasovanie sa podľa jeho slov nepočítalo. Problémy by sa mali vyriešiť do týždňa, ľudí preto požiadal o trpezlivosť.

Dodal tiež, že pri problémoch s prihlasovaním na mobilné odberové miesta cez webovú stránku korona.gov.sk sa môžu prísť dať ľudia aj tak otestovať, zdravotníci by im mali odber vykonať.

© Autorské práva vyhradené

56 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Marek Krajčí