Jozef K. bude stíhaný väzobne a Gabriel B. na slobode

Jozef K., spoluobvinený s podnikateľom a konkurzným právnikom Zoroslavom Kollárom v najnovšej korupčnej kauze, bude stíhaný väzobne a ďalší spoluobvinený Gabriel B. bude stíhaný na slobode. Rozhodol o tom vo štvrtok večer sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

25.03.2021 23:29
debata (5)

„Sudca pre prípravné konanie ŠTS rozhodol o vzatí do väzby obvineného J. K. Dôvodom väzby je obava z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba. Sudca nenahradil väzbu obvineného dohľadom probačného a mediačného úradníka,“ priblížila hovorkyňa. Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Sudca rozhodoval o dvojici od 9.00 h.

„Sudca pre prípravné konanie prepustil obvineného G. B. zo zadržania na slobodu. Sudca väzbu obvineného nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka, písomným sľubom obvineného ako aj zloženou peňažnou zárukou vo výške 30-tisíc eur. Sudca obvinenému uložil aj primerané povinnosti a obmedzenia. Rozhodnutie je právoplatné,“ dodala na margo druhého obvineného Kudjáková.

Obaja sú obvinení z podplácania. Spolu s nimi je v kauze obvinený aj podnikateľ Tomáš R., Zoroslav Kollár a bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Ľudovít Makó. Skupina je obvinená z korupčných trestných činov v súvislosti s ilegálnou výrobou cigariet. V júli 2019 mali prostredníctvom štvrtej osoby v jednom byte v Bratislave a v reštaurácii prostredníctvom Tomáša R. a Zoroslava Kollára odovzdávať úplatky Ľudovítovi Makóvi. Ten ich mal včas varovať o prípadnom zásahu proti výrobe ilegálnych cigariet a ich pašovaniu. Úplatky sa mali pohybovať vo výške od 10-tisíc do 150-tisíc eur mesačne.

Po Tomášovi R. v pondelok pôvodne polícia vyhlásila pátranie. Podľa informácií TV Markíza sa však polícii už prihlásil s tým, že je po prekonaní ochorenia COVID-19. V minulosti bol spájaný s bratislavskou zločineckou skupinou piťovci a jeho meno figurovalo na tzv. mafiánskych zoznamoch.

Gabriela B. zase v minulosti spájali so zločineckou skupinou sátorovcov. Gang má na svedomí najmenej 80 ľudských životov.

Zoroslav Kollár je stále vo väzbe, keď bol minulý rok v októbri zadržaný počas akcie Víchrica. Obvinený je zo zasahovania do nezávislosti súdov. Od 12. marca čelí aj obvineniu, že poskytol bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) a námestníkovi SIS úplatok, aby ho nesledovali.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy