Čaputová vymenuje novú vládu prvého apríla, zatiaľ bez ministra práce

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje zajtra o 10.00 h. členov novej vlády na čele s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) zatiaľ však bez ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

31.03.2021 16:53
Heger, Čaputová, Foto:
Prezidentka Zuzana Čaputová a designovaný premiér Eduard Heger (OĽaNO) počas prijatia v Prezidentskom paláci 29. marca 2021 v Bratislave
debata (109)

Hnutie Sme rodina ešte prehodnocuje svoju personálnu nomináciu na tento post. Čaputová sa v stredu dopoludnia stretla s poslancom Jozefom Hlinkom (Sme rodina), ktorý sa spomína ako možný nový minister práce, sociálnych vecí a rodiny.

K rekonštrukcii kabinetu dochádza po vládnej kríze, ktorú vyvolal nákup vakcíny Sputnik V. Napätie bolo v koalícii dlhodobo. Prezidentka poverila Hegera zostavením novej vlády v utorok. Urobila tak po tom, ako prijala demisiu dovtedajšieho premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), a tým aj celého vládneho kabinetu.

Video: Igor Matovič pohnutým hlasom po demisii: Prosím o odpustenie všetkých chýb.

Video

Heger pôsobil v Matovičovej vláde na poste ministra financií, jeho miesto by mal zaujať bývalý premiér. Ďalšie zmeny majú nastať na postoch ministra zdravotníctva, kde by mal Mareka Krajčího (OĽaNO) vystriedať Vladimír Lengvarský. Nástupca odídeného ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) zatiaľ nie je známy.

Ostatné miesta vo vládnom kabinete by mali byť obsadené rovnako. Ministerstvo vnútra má viesť Roman Mikulec, ministerstvo obrany Jaroslav Naď, rezort pôdohospodárstva Ján Mičovský, ministerstvo životného prostredia Ján Budaj a rezort kultúry Natália Milanová (všetci OĽANO).

Na čele rezortu dopravy a výstavby má zostať Andrej Doležal (nominant Sme rodina) a na poste podpredsedu vlády Štefan Holý (Sme rodina). Na ministerstvo školstva má znovu nastúpiť Branislav Gröhling (SaS), ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí by mal byť Ivan Korčok (nominant SaS) a rezort hospodárstva má viesť predseda SaS Richard Sulík, ktorý by mal byť aj vicepremiérom.

Na ministerstve spravodlivosti má pôsobiť Mária Kolíková a ministerkou investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie by mala zostať Veronika Remišová (obe Za ľudí), ktorá bude zároveň vicepremiérkou­ vlády.

© Autorské práva vyhradené

109 debata chyba
Viac na túto tému: #Eduard Heger #Zuzana Čaputová #Hegerova vláda