Na elektronickom sčítaní sa zúčastnilo viac ako 4,8 milióna ľudí

Do elektronického sčítania obyvateľov sa najviac ľudí zapojilo hneď v prvý deň, 15. februára využilo možnosť samosčítania 651 152 obyvateľov Slovenska. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovali predstavitelia Štatistického úradu (ŠÚ) SR, prezentujúci prvé zistenia z elektronického zberu dát, v ktorom sa sčítalo 4 844 007, teda 86 percent obyvateľov Slovenska.

06.04.2021 10:42, aktualizované: 12:48
debata (26)
Na snímke zľava predseda Štatistického úradu... Foto: TASR, Pavel Neubauer
sčítanie obyvateľstva ballek Na snímke zľava predseda Štatistického úradu Alexander Ballek a generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ Ľudmila Ivančíková.

Naopak najmenej ľudí sa samosčítalo v piatok 26. marca – do zberu dát sa zapojilo 42 418 ľudí. Posledný deň online sčítania (31. 3.) sa do cenzu zapojilo 108 356 ľudí.

Predseda ŠÚ Alexander Ballek vyzdvihol výsledky. "Predčilo očakávania,“ uviedol o prvom elektronickom sčítaní. Upozornil pritom, že odhad účasti v online zbere dát bol na úrovni 70 percent. Vyzdvihol prácu a asistenciu samospráv, médií a všetkých, ktorí na sčítaní spolupracovali.

VIDEO: Vyhodnotenie elektronického sčítania: Najlepšie sčítanou je Žilina.

Riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ a odborná garantka sčítania Ľudmila Ivančíková upozornila, že denný priemer ľudí, ktorí sa samosčítali, bol 95 000. „Iba v jeden deň klesol pod 50 000 ľudí,“ dodala. Za výsledkom vidí reálne nastavenú koncepciu a východiská integrovaného sčítania i vyššiu mieru pomoci v rodinách, kde pomáhali starším členom, ktorí nemajú prístup k online forme sčítania.

Do sčítania sa zapojili viac ženy ako muži, v pomere 52:48 percent, aktívnejšie bolo obyvateľstvo v mestách ako na vidieku (55:45 percent).

Najaktívnejší boli v elektronickom sčítaní v Žilinskom kraji, kde sa samosčítalo 92 percent obyvateľov, lídrom v rámci okresov bolo Námestovo (95 percent sčítaných), v prípade miest nad 50 000 obyvateľov je najviac sčítaných v Banskej Bystrici (90 percent sčítaných), medzi mestami nad 20 000 obyvateľov Čadca (90 percent samosčítaných), nad 10 000 obyvateľov Dolný Kubín (92 percent). Najaktívnejšou obcou nad 5000 obyvateľov sa stal Lendak, kde sa sčítalo 98 percent obyvateľov.

Nasleduje asistované sčítanie

Presný termín začiatku asistovaného sčítania oznámi rozhodnutím predseda ŠÚ SR Ballek po autorizácii hlavným hygienikom a regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva. Koncepcia predbežne ráta s rešpektovaním COVID automatu a teda spustením na regionálnom princípe. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedli predstavitelia ŠÚ a Sčítania obyvateľov, domov a bytov SODB 2021. Upozornili aj na kampaň, ktorá sa v prípade asistovaného sčítania zameria i na sebadeklaratórne otázky, vrátane prihlásenia sa k národnosti.

"Predbežne rátame s tým, že asistované sčítanie sa začne v okresoch, pre ktoré platí 2. a 3. stupeň varovania pred COVID-19. Po oznámení termínu budú mať obce čas na finálnu prípravu asistovaného sčítania,“ oznámila riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ a odborná garantka sčítania Ľudmila Ivančíková. Predbežný termín začiatku asistovaného sčítania ráta s úvodom mája. "Je to však odhad stanovený ešte pred veľkonočnými sviatkami,“ upozornila.

Ivančíková zároveň zdôraznila, že asistované sčítanie bude prebiehať šesť týždňov, v rámci celého Slovenska má skončiť najneskôr do 31. októbra, ak plány opätovne neskríži zhoršená pandemická situácia.

Tí, pre ktorých je určené asistované sčítanie, budú môcť využiť buď vytvorené infocentrum v obci, kde im so sčítaním pomôžu, alebo budú môcť prostredníctvom určených telefonických liniek zavolať mobilného asistenta sčítania, ktorý príde v dohodnutý čas k nim domov a pomôže im so sčítaním.

Hovorkyňa SODB 2021 Jasmína Stauder takisto oznámila, že k asistovanému sčítaniu pripravil ŠÚ spolu s Ministerstvom kultúry SR a splnomocnencami vlády SR pre rómske komunity a národnostné menšiny kampaň zameranú na príslušníkov menšín. „Kampaň má zdôrazniť, že prihlásenie sa k menšine nebude štátom žiadnym spôsobom zneužité tak, ako sa to stalo v histórii. Naopak zdôrazní význam prihlásenia sa k národnosti, ktorej príslušníkom sa sčítaný cíti byť,“ objasnila Stauder. Vysvetlila, že kampaň mieri napríklad k otázke prihlásenia sa k rómskej národnosti.

Kampaň zvýrazní i dokument, ktorý bude od 15. apríla vysielať RTVS. Vystupovať v ňom bude aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá kampaň podporila

Elektronické sčítanie obyvateľov sa začalo 15. februára, samosčítať prostredníctvom webovej stránky alebo mobilnej aplikácie sa mohli obyvatelia SR do polnoci 31. marca. Prvé vyhodnotenia by mali byť známe na konci aktuálneho roka. Sčítaniu obyvateľov predchádzalo sčítanie domov a bytov, ktoré sa konalo od 1. júna 2020 do 12. februára 2021.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #elektronické sčítanie #sčítanie obyvateľov 2021
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy