Čaputová: Vražda Remiáša nesmie byť nikdy premlčaná, politici veria ešte v spravodlivosť

Viacerí politici si vo štvrtok pripomenuli výročie vraždy Róberta Remiáša. Poukázali na to, že ani po 25 rokoch nie je prípad vyšetrený. Prezidentka Zuzana Čaputová si myslí, že vražda nesmie byť nikdy premlčaná a podľa nej ide o udalosť, na ktorú by sme nikdy nemali zabudnúť a ktorá je doteraz traumatizujúcou ranou pre celé Slovensko.

29.04.2021 14:54, aktualizované: 16:20
remiášová Foto:
Anna Remiášová počas pietnej spomienky ešte pri príležitosti 20. výročia tragického úmrtia svojho syna, bývalého policajta Róberta Remiáša 29. apríla 2016 v Bratislave.
23

„Róbert Remiáš sa stal obeťou úkladnej vraždy. Prišiel o život, keď pomáhal svojmu priateľovi, svedkovi, ktorý vypovedal o účasti štátneho orgánu a jeho predstaviteľov na únose a zavlečení syna prezidenta Michala Kováča. Smrť Róberta Remiáša mala zastrašiť všetkých, ktorí sa nechceli zmieriť s tým, že orgány štátu sa priamo podieľajú na zločine, a tých, ktorí nechceli, aby na Slovensku svojvôľa ľudí pri moci stála nad zákonom. Nezľakli sa,“ skonštatovala prezidentka.

Zdôraznila, že napriek zmenám po voľbách v roku 1998 ostáva skutočnosťou, že páchatelia a iniciátori tohto zločinu neboli dodnes potrestaní. „Kým sa tak nestane, všetci budeme žiť s pocitom nesplateného dlhu najmä voči matke Róberta Remiáša, ale aj voči sebe,“ poznamenala prezidentka a vyjadrila plnú podporu jeho matke Anne Remiášovej v snahách o nastolenie spravodlivosti.

Premiér: Obeť Remiáša nás poháňa k nekompromisnému boju so zlom

Vražda Róberta Remiáša je hlbokou jazvou demokracie na Slovensku. Okrem tragédie, ktorú znamenala jeho smrť, je ďalšou tragédiou fakt, že objednávatelia i vykonávatelia činu sú naďalej na slobode. Na štvrtkovej panychíde za Róberta Remiáša, pripomínajúcej 25. výročie jeho brutálnej smrti, to uviedol predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).

„Verím, že na Slovensku nastáva doba spravodlivosti a objednávatelia i vykonávatelia vraždy budú postavení pred súd,“ vyhlásil. „Čakáme na to nekonečných 25 rokov,“ pripomenul. Zároveň zdôraznil, že obeť Róberta Remiáša poháňa k nekompromisnému boju so zlom. „Ak tento boj nikdy nevzdáme, zlo nad nami nezvíťazí,“ vyhlásil premiér.

remiáš pamätník Čítajte viac Od vraždy Remiáša uplynie štvrťstoročie, dodnes nikoho ani neobvinili

Vyšetriť násilný čin považuje za nevyhnutnosť aj minister životného prostredia a jeden zo spoluorganizátorov prvej panychídy, ktorá sa na mieste činu konala pár dní po tragickej udalosti – Ján Budaj (OĽANO). „Musíme byť zapálení za nastolenie pravdy, aj keby to trvalo ďalšie roky, lebo iná alternatíva pre slušnú spoločnosť neexistuje,“ zdôraznil Budaj.

Jeden z ďalších organizátorov prvých spomienkových slávností, bývalý politik Ivan Šimko upozornil, že vyšetrenie Remiášovej vraždy a odsúdenie vinníkov bude dôležitým mementom pre všetkých, že ani moc neochráni pred spravodlivosťou. „Róbertova smrť je a zostane bolestnou tragédiou. Ak nás ale napokon privedie k väčšiemu zmyslu pre spravodlivosť, jeho obeť nebude pre našu budúcnosť márna,“ povedal Šimko.

Kollár: Vinníci sú stále nepotrestaní

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) označil vraždu za tragickú udalosť, ktorej vinníci sú stále nepotrestaní, jeho matke Anne Remiášovej, ktorá je aktuálne poslankyňou parlamentu za OĽANO, vyjadril podporu.

„Nie je nič horšie, ako keď rodič prežije svoje dieťa, a nehovoriac o tom, keď sa to stane takýmto krutým spôsobom. Ja ako otec si to predstaviť neviem. Chcel by som vyjadriť podporu mojej kolegyni z parlamentu, poslankyni Anne Remiášovej a verím, že sa dočká spravodlivosti a vrahov jej syna stihne spravodlivý trest,“ uviedol Kollár.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová označila jeho vraždu za čiernu škvrnu na dejinách demokratického Slovenska.

Šéf brannobezpečnos­tného výboru Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (OĽANO) verí, že spravodlivosť si na ľudí zodpovedných za vraždu počká. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) považuje za frustrujúce, že sa SR ako demokratická krajina s vraždou ešte nevyrovnala. Pripomenula, že na Súdnom dvore EÚ sa uskutočňuje konanie, v ktorom je napádaný právny základ zrušenia Mečiarových amnestií.

„Je našou morálnou povinnosťou pripomínať si dnešný deň. Len tak môžeme veriť, že spravodlivosť raz zvíťazí a páchatelia budú potrestaní,“ skonštatovala Zemanová. Dodala, že od zrušenia Mečiarových amnestií prešli štyri roky, no vrahovia sú stále na slobode. Hovorí o výzve pre vyšetrovateľov a orgány činné v trestnom konaní, aby raz a navždy zbavili Slovensko tejto stigmy.

Krúpa verí v spravodlivosť

Podobne to vidí Krúpa, ktorý o vražde Remiáša hovorí aj ako o jeho umlčaní. „Napriek tomu verím, že si spravodlivosť na ľudí zodpovedných za túto ohavnú vraždu počká. Pretože my nezabúdame,“ zdôraznil.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) tvrdí, že policajti, prokurátori a sudcovia ešte nikdy nepracovali v slobodnejších podmienkach ako teraz. „Tak to, prosím, využite!“ napísal na sociálnej sieti.

„Považujem za hlboko frustrujúce pre SR ako právny štát, že sme sa za 25 rokov nedokázali vyrovnať s tragickým úmrtím Róberta Remiáša ani s únosom Michala Kováča ml. napriek tomu, že boli zrušené Mečiarove amnestie,“ podotkla Kolíková. Poukázala na aktuálne konanie na Súdnom dvore EÚ v súvislosti s Mečiarovými amnestiami. Verí, že v dohľadnom čase sa toto konanie skončí a že budú skončené aj súdne konania súvisiace s vyvodením zodpovednosti za túto trestnú činnosť.

Amnestie sú na Súdnom dvore

Za významný moment považuje budúci štvrtok, keď sa má na Súdnom dvore EÚ uskutočniť pojednávanie k Mečiarovým amnestiám. „Myslím si, že pre právny štát na Slovensku by bolo dobré, keby sme príslušné súdne konania dokázali riadne dokončiť, a z tohto pohľadu by som vnímala ako dobré, keby sa jednoznačne preukázalo, že takéto súdne konania nie sú v rozpore s európskym právom,“ uzavrela.

Remiáš zomrel 29. apríla v roku 1996 pri výbuchu svojho auta. Bývalý policajt slúžil ako spojka medzi svedkom únosu Michala Kováča mladšieho Oskarom Fegyveresom a niekdajším novinárom Petrom Tóthom. Polícia jeho vraždu stále vyšetruje.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
23 debata chyba
Viac na túto tému: #Róbert Remiáš