Prokurátor v kauze SPF podal návrh na väzbu pre sedem osôb

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v piatok na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku návrh na väzobné stíhanie v prípade siedmich obvinených osôb. TASR o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Ide o osoby, ktoré Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v stredu v súvislosti s korupciou na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) v rámci akcií Latifundista a Feudál.

21.05.2021 11:18 , aktualizované: 13:20
debata (9)

Zatiaľ nie je známy termín, kedy sudkyňa ŠTS bude rozhodovať o návrhu prokurátora. Podľa zákonnej lehoty by mala pristúpiť k neverejným výsluchom obvinených počas nadchádzajúceho víkendu.

Policajti v stredu v rámci akcií Latifundista a Feudál zadržali pôvodne osem osôb. Sedem následne obvinili, pričom obvinenia sa vzťahujú na trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, podplácania a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Jedným zo siedmich obvinených je aj finančník Martin Kvietik. Voči uzneseniu o vznesení obvinenia podal on a jeho obhajca Dušan Ivan sťažnosť. Kvietik je obvinený aj v rámci minuloročnej akcie Dobytkár. Donedávna bol väzobne stíhaný.

Medzi obvinenými od stredy v rámci akcií Latifundista a Feudál je aj súčasná generálna riaditeľka SPF Gabriela Bartošová.

Pozemkový fond: Tvrdenia kajúcnikov sú v príkrom rozpore s pôsobením Bartošovej na SPF

Snaha niektorých obvinených v pozícii kajúcnika vyhnúť sa dlhoročným trestom odňatia slobody a odhaleniu ich ďalšej trestnej činnosti vyústila do ich tvrdení o údajnom korupčnom správaní šéfky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Gabriely Bartošovej, ktoré sa malo diať za predošlého vedenia. Tieto tvrdenia kajúcnikov sú v príkrom rozpore s pôsobením Bartošovej na SPF. Uvádza sa to v stanovisku SPF, ktoré sprostredkoval jeho hovorca Martin Kormoš.

Fond v stanovisku konštatuje, že Bartošovú vymenovala vláda za generálnu riaditeľku SPF po voľbách v roku 2020, aby pokračovala v objasňovaní závažnej trestnej činnosti na SPF, ktorú pomáhala orgánom činným v trestnom konaní (OČTK) odhaľovať od roku 2018.

Už z pozície riaditeľky odboru prevodu a nájmu podľa Kormoša spolupracovala s OČTK na odhaľovaní závažnej trestnej činnosti, v dôsledku čoho sa dostala do konfliktu s bývalým vedením SPF a v novembri 2019 bola prinútená skončiť pracovný pomer na SPF.

Bartošová podľa hovorcu SPF pomáhala OČTK, čím riskovala svoje zamestnanie a svoje spoločenské postavenie. „V tejto činnosti pokračovala aj po svojom vymenovaní za generálnu riaditeľku a pokračuje v nej dodnes. Na základe jej aktívnej spolupráce s políciou je dnes vedených niekoľko trestných konaní a boli vznesené obvinenia viacerým osobám v mediálne známych prípadoch týkajúcich sa SPF,“ podotkol Kormoš.

Zároveň zdôraznil, že OČTK majú vo svojom konaní absolútne rozviazané ruky. „Činnosť SPF v aktuálnej situácii nie je nijako ovplyvnená, SPF funguje v normálnom režime tak ako doteraz. Rešpektujeme prezumpciu neviny a vyjadrujeme nádej, že sa vzniknutá situácia čo najskôr objasní,“ dodal.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR vo štvrtok (20. 5.) pre TASR uviedlo, že keď budú známe detailnejšie informácie a dôvody zadržania Bartošovej, minister Ján Mičovský (OĽANO) sa bude zaoberať predložením návrhu na jej odvolanie z funkcie. Agrorezort skonštatoval, že rešpektuje prezumpciu neviny zadržaných osôb.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenský pozemkový fond #NAKA