Smerujú zaľudia k zániku? Kolíková a spol. odišli z rokovania

Časť členov strany Za ľudí okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej vyslovila nedôveru predsedníčke strany Veronike Remišovej. Kolíková hovorí o vytvorení akejsi frakcie v rámci strany. Jej obsahom má byť vyslovenie nedôvery ich líderke, ale aj zachovanie koalície. Z utorkového rokovania predsedníctva, kde sa malo rozhodnúť o zvolaní mimoriadneho snemu, odišli predčasne pre viaceré personálne zmeny. To, či odídu zo strany úplne, považujú za predčasnú otázku. Naďalej trvajú na potrebe zvolať snem. Hoci Remišová nemá ich dôveru, má podľa nich stále miesto v strane Za ľudí.

01.06.2021 19:16 , aktualizované: 21:44
Veronika Remišová Foto: ,
Veronika Remišová
debata (136)

"Môžete to nazvať platforma, frakcia, nemáme k tomu pomenovanie. Dôležité je, čo je toho obsahom. Obsahom je vyslovenie nedôvery a súčasne snaha, aby sme pokračovali ďalej ako koalícia, aby sme naplnili to, prečo strana vznikla,"vysvetlila Kolíková.

Posledná kvapka

Predčasný odchod z utorkového predsedníctva odôvodňuje Kolíková tým, že hneď na začiatku rokovania Remišová odovzdávala odvolávací dekrét generálnemu manažérovi strany Romanovi Krpelanovi, ktorý má ich dôveru. Nesúhlasia ani s odvolaním kancelára strany. „Vnímame to ako spôsob mocenského boja, ktorý je svojvoľný, nepredvídateľný, je v absolútnom rozpore s demokratickým spôsobom, ktorým sa rozdielne názory v rámci strany majú riešiť,“ skonštatovala ministerka. Hovorí o poslednej kvapke zo strany Remišovej a o mocenskom boji.

andrej kiska veronika remišová za ľudí Čítajte viac Remišová odvolala Krpelana z funkcie manažéra Za ľudí, Kiska žiada snem

O vytvorení frakcie v rámci strany chcú hovoriť aj s koaličnými partnermi, chcú mať zastúpenie na koaličných radách. „Chceme, aby táto koalícia fungovala ďalej. Ako ministerka spravodlivosti cítim, že že mám legitimitu najmenej siedmich poslancov v rámci poslaneckého klubu. Veríme, že tu bude príležitosť a šanca, aby sme vrátili našej strane jej poslanie, víziu,“ podčiarkla.

To, či v prípade nezvolania snemu alebo opätovného zvolenia Remišovej do funkcie stranu opustia, považujú za predčasnú otázku. Základom na ďalšie fungovanie považuje skupina okolo Kolíkovej zmenu v strane a zvolanie mimoriadneho snemu. Ďalší vývoj situácie bude podľa nich závisieť aj od rozhodnutia predsedníčky. Kolíková hovorí o potrebe legitímnej súťaže o to, kto by mal stranu ďalej viesť. Nevylúčila, že z diskusie v strane o jej budúcnosti a lídrovi napokon vyplynie nejaký spoločný kandidát. Určité mocenské súboje považuje Kolíková za legitímne, musia ale podľa nej prebiehať slušne a dôstojne.

Remišová navrhovala Šeligu

Remišová médiám ozrejmila, že na rokovanie dnes prišla s návrhom, aby kandidátom predsedníctva bol jeden člen predsedníctva a takto v jednote išla strana na mimoriadny snem. „Veľmi ma mrzí, že druhá strana si tento návrh ani nevypočula a odišla od rokovacieho stola. Ak chceme diskusiu a jednotu v strane, tak od rokovacieho stola sa neodchádza, ale je našou povinnosťou hľadať zmier a kompromis," priblížila predsedníčka Za ľudí.

Cestu pre stranu teda vidí v dohode na jednom kandidátovi na funkciu predsedu Za ľudí, aby sa strana ďalej neštiepila a nepolarizovala. Remišová potvrdila, že za kompromisného kandidáta navrhovala Šeligu. „Ja už naozaj neviem, čo som mala pre zmier v strane urobiť iné, ako povedať, že v poriadku, ja nebudem kandidovať, dohodnime sa na nejakom kandidátovi zmieru a vyriešme to civilizovaným spôsobom bez toho, aby sme obťažovali občanov osobnými ambíciami a riešili to cez médiá. Každá strana, ktorá takto začína robiť vojnu, rozhodne skončí, a ja nechcem, aby sa Za ľudí pre vnútorné rozpory rozpadla," zdôraznila Remišová.

Na otázku, aký bude ďalší postup, Remišová odpovedala, že ak by nespokojná skupina členov predsedníctva neodišla od rokovacieho stola, pravdepodobne by sa dohodli na dátume konania mimoriadneho snemu.

Žitňanská sa hanbí

„Strana Za ľudí je v hlbokej kríze, riešenie situácie je snem, treba sa dohodnúť, kedy bude,“ povedal podpredseda strany Juraj Šeliga. Na sneme by si mali podľa neho situáciu vysvetliť. Odmieta vytváranie akýchsi frakcií. „Je dôležité sa dohodnúť na sneme, a potom nech si kandiduje, kto chce,“ odpovedal na otázku, kto by mohol byť novým lídrom a či ním bude on. Deklaroval dôveru komukoľvek z prípadných kandidátov, ktorý dostane podporu na sneme. Verí, že dohoda v strane je stále možná. Priznal, že ak bude situácia takto ďalej pokračovať, k rozpadu strany dôjsť môže.

„Veľmi sa hanbím za to, že nie sme schopní sa dohodnúť,“ povedala šéfka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská. Ospravedlnila sa voličom a vyzvala spolustraníkov k návratu za jeden stôl. Šeliga a Žitňanská sú podľa vlastných slov pripravení ísť na snem hocikedy. Nesúhlasia s personálnymi zmenami vo vedení strany. Kolíková aj Remišová majú ich dôveru.

Marcinková hovorí o sklamaní

Aj poslankyňa Vladimíra Marcinková počas rokovania opustila zasadnutie a odišla so slovami kritiky smerom k Remišovej. „Odvolaním Romana Krpelana ako generálneho manažéra strany účelovo zmenila zloženie predsedníctva, aby stranu ovládla. Nepovažujem to za demokratické, nepovažujem to za správne," namieta. „Bojí sa prísť o svoj post,“ dodala Marcinková.

Veronika Remišová / Za ľudí / Čítajte viac Velič: V strane Za ľudí ide o vnútrostranícky boj o moc

Členka predsedníctva Za ľudí zvažuje svoju budúcnosť v strane a podľa vlastných slov má obavy o ďalšie fungovanie strany. Hovorí o sklamaní z toho, ako sa Remišová zmocnila predsedníctva a môže de facto rozhodovať o všetkom.

„Mám obavy z toho, ako ďalej strana bude fungovať, a z toho, ako absolutisticky sa Veronika Remišová v strane správa, ako sa zmocnila predsedníctva, ktoré je najvyšším orgánom, a môže rozhodnúť o takej fatálnej veci, ako je snem,“ uviedla Marcinková.

Už pred samotným rokovaním viacerí členovia kritizovali aktuálne udalosti v strane i zmeny v zložení predsedníctva. Šéfka strany Veronika Remišová chcela na utorkovom zasadnutí predstaviť spoločného kandidáta na nového predsedu a zaviazať členov predsedníctva, aby na post nekandidovali, pričom sa o post sama uchádzať nebude.

Kamikadze vojna

„S cieľom zmieru a jednoty v strane chcem navrhnúť, že ani ja nebude kandidovať a chcem navrhnúť kandidáta tak, aby sa strana udržala pokope,“ povedala Remišová. Verí, že sú všetci ochotní povýšiť záujem strany nad osobné ambície. Trvá na návrhu jedného kandidáta na post predsedu, ktorý nebude ani z jej krídla, ani z krídla ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Hovorí o „kamikadze vojne“, ktorú vyvolali ľudia okolo Kolíkovej. Napriek tomu si ďalšiu spoluprácu s Kolíkovou predstaviť vie. Jej prácu považuje za dôležitú.

V súvislosti s odvolaním Romana Krpelana z funkcie generálneho manažéra strany uviedla, že členovia strany ani netušia, kto to je. „Pre generálneho manažéra strany je to veľmi zlá vizitka,“ podotkla s tým, že už po volebnej kampani boli výhrady voči jeho práci, no vrámci zmieru ho vtedy neodvolala. Zdôraznila, že odvolanie a menovanie generálneho manažéra je plne v kompetencii predsedu strany a v súlade so stanovami. Za nesúlad so stanovami strany však považuje dianie na nedávnom bratislavskom predsedníctve, kde nemalo byť umožnené viacerým členom hlasovať.

Výpoveď nedostal

Krpelan uviedol, že hoci ho predsedníčka odvolala, žiaden dekrét či výpoveď ešte nedostal. „Tento krok vnímam tak, že som bol odvolaný za vyslovenie názoru. Doteraz nikdy nebola prejavená nespokojnosť s mojou prácou v strane,“ uviedol s tým, že mal veľmi intenzívny pracovný vzťah s predsedníčkou a k odvolaniu došlo potom, ako odpovedal na otázku o sneme. Mal sa vysloviť, že v prípade hrozby odchodu ďalších poslancov by zaň hlasoval. Napriek tomu verí, že strana sa nerozpadne. Považuje za prirodzené, že v strane sú ľudia s rozdielnymi názormi. Nie je to však podľa neho dôvod na ďalšie odchody.

Marián Repa Čítajte viac Strane Za ľudí zvoní umieračik

Odvolanie Krpelana kritizovala i členka predsedníctva Vladimíra Marcinková. „Som z toho veľmi sklamaná, pohoršená. Toto je naozaj už mocenský boj o ovládnutie strany. Nedá sa to prirovnávať k demokratickým praktikám,“ povedala. Očakáva zvolenie snemu a verí, že spory dokážu vyriešiť k spokojnosti všetkých.

Marek Hattas rovnako verí v dohodu na čo najskoršom termíne snemu. „Naša stranícka kríza sa prehlbuje. Dúfam, že to nebudeme odkladať,“ poznamenal. Personálne zmeny v predsedníctve tesne pred jeho rokovaním o sneme nepovažuje za štandardné ani za šťastné. Na poste predsedu si vie predstaviť Kolíkovú, nevylúčil debatu o ďalších alternatívach. Na otázku, či si vie ako lídra naďalej predstaviť Remišovú, odpovedal, že strana potrebuje zmenu.

136 debata chyba
Viac na túto tému: #Za ľudí