Ministerstvo obrany nakúpi vrtuľníky za vyše 111 miliónov dolárov

Ministerstvo obrany (MO) SR využije 50 miliónov dolárov od USA na nákup dvoch nových vrtuľníkov UH-60 M Black Hawk s výbavou pre sily pre špeciálne operácie. Súčasťou kontraktu majú byť aj systémy a náhradné diely vhodné aj pre vrtuľníky, ktoré SR už vlastní. Celkové náklady by mali dosiahnuť 111,4 milióna dolárov bez DPH a clo, z toho SR zaplatí 61,4 milióna dolárov na splátky a po dodaní tovaru desať miliónov eur na clo a dane. Projekt v stredu schválila vláda.

02.06.2021 11:05
IDEB 2018 Foto: ,
Viacúčelový vrtuľník Vzdušných síl SR Blackhawk UH-60M.
debata (48)

Obstaraním ďalších vrtuľníkov UH-60M sa podľa MO SR zníži závislosť SR od ruskej vojenskej techniky a vytvoria sa lepšie predpoklady na plnenie úloh vrtuľníkového letectva Ozbrojených síl (OS) SR. Zároveň sa ušetria finančné prostriedky. Technika by mohla byť dodaná do roku 2025.

Nové vrtuľníky majú disponovať výbavou pre sily pre špeciálne operácie, ale aj systémami vlastnej ochrany, balistickej ochrany, dvoma rotačnými guľometmi a elektrooptickou hlavicou (FLIR). Zmluva má zahŕňať aj náhradné diely a obmenu systému AMPS, ktoré sa majú využívať pre celú flotilu vrtuľníkov. Zároveň má zahŕňať aj školenie personálu.

Vrtuľníky majú byť obstarané prostredníctvom amerického programu FMS (Foreign Military Sales), ktorý umožňuje obstarávať ostatným vládam bojové prostriedky vyrábané na území USA priamo od výrobcu, ale len zmluvným vzťahom s vládou USA. Nákup vojenskej techniky zaručuje partnerským a spojeneckým krajinám v obstarávacích cenách americkej armády bez sprostredkovateľov. Použitie prostriedkov je podmienené zosúladením modernizačných výdavkov MO SR na interoperabilitu podľa štandardov NATO a vyradením starej sovietskej výzbroje.

V súčasnosti majú OS SR k dispozícii deväť vrtuľníkov Black Hawk obstaraných v roku 2015, nemajú však dostatočnú výbavu. Armáda disponuje tiež staršou technikou, a to 14 vrtuľníkmi Mi-17 v rôznom technickom stave. Dva sú mimo prevádzky už v súčasnosti, ďalším ju majú ukončovať v rokoch 2021 až 2029.

V koncepcii rozvoja Vzdušných síl OS SR sa pracuje s cieľovým číslom 18 viacúčelových vrtuľníkov. Najefektívnejšie sa podľa materiálu javí disponovať jednotnou vrtuľníkovou platformou.

48 debata chyba
Viac na túto tému: #nákup vrtuľníkov #UH-60M Black Hawk #armádne nákupy