SaS si zvolila členov republikovej rady, najviac hlasov získal Klus

Delegáti strany Sloboda a Solidarita (SaS) zvolili na dnešnom kongrese v Pezinku osem členov republikovej rady. Sú medzi nimi Martin Klus, Jozef Kanuščák, Marián Viskupič, Juraj Jevin, Miroslav Žiak, Michal Uherčík, Juraj Droba a Jana Bittó Cigániková.

, , 12.06.2021 09:47, aktualizované: 12:34
kongres SaS sulík grohling Foto: ,
Kongres strany Sloboda a Solidarita v Pezinku, 12.6.2021.
debata (123)

Troch členov zvolili na štyri roky, jedného na tri roky, dvoch na dva roky a na jeden rok volili dvoch členov. Najviac hlasov získal štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. Rovnako zvolili členov revíznej komisie a rozhodcovskej komisie. Výsledky oznámil predseda volebnej komisie Radovan Sloboda s tým, že voľba bola mimoriadne náročná, keďže trvala viac ako štyri hodiny.

Predseda liberálov Richard Sulík uviedol, že spravia všetko pre to, aby táto vláda na čele s Eduardom Hegerom (OĽaNO) fungovala do februára 2024, teda do riadneho termínu parlamentných volieb. Na dnešnom kongrese podľa jeho slov potrebovali zvoliť chýbajúcich členov republikovej rady a až po dnešku je kompletná. Politické otázky neriešili. Reagoval tak na otázku, či si vie predstaviť spoluprácu so stranou Hlas- SD. Doplnil však, že si ju predstaviť nevie, lebo je to podľa neho prezlečený Smer.

VIDEO: Premiér Eduard Heger na kongrese SaS ohlásil príchod doby postpandemickej.

Video

Sulík priznal, že minuloročný štart vlády Igora Matoviča (OĽANO) bol „veľmi rozpačitý“. „Bolo to aj preto, lebo sme boli vo vláde úplne všetci noví. Ja som mal ako-takú skúsenosť z vlády Ivety Radičovej, všetci ostatní ministri a ministerky boli v tomto smere noví,“ ozrejmil. Výmenu na poste predsedu vlády si podľa svojich slov vynútila SaS, pretože fungovanie vo vláde na čele s premiérom Matovičom bolo komplikované a konfliktné. „Teraz sa to ustálilo,“ poznamenal Sulík.

Sulík: Konflikty už máme za sebou

SaS sa podľa neho radí medzi „extrémne úspešné a skúsené strany“. Poukázal pritom na fakt, že v parlamente je druhou najstaršou stranou po opozičnom Smere. V súčasnej vláde, ako tvrdí, sa ukazuje dôležitosť skúseností a jednoty. „Vládna kríza by trvala dodnes, keby SaS nebola taká jednotná, aká bola,“ poznamenal šéf SaS s tým, koaličný partner strana Za ľudí aktuálne prežíva vnútorné konflikty. Tie v minulosti boli podľa neho aj v SaS. „Som rád, že ich už máme za sebou. Naša strana je jednotná a atmosféra v nej je príjemná,“ uviedol.

Zároveň oznámil, že jeho strana bude stáť aj za ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO), ktorý bude v utorok v parlamente čeliť odvolávaniu. „Áno, máme aj my otázky a výhrady, ale robíme to tak, že príslušného ministra si pozveme na poslanecký klub a kladieme mu otázky za zatvorenými dverami. Minister vnútra uspokojivo zodpovedal všetky a poslanci SaS za ním stoja,“ skonštatoval Sulík.

zväčšiť Zľava: Predseda SaS Richard Sulík a premiér... Foto: SITA, Jana Biroova
SAS sulík heger Zľava: Predseda SaS Richard Sulík a premiér Eduard Heger počas kongresu strany Sloboda a Solidarita v Pezinku. 12. jún 2021.

Na kongres prišiel aj premiér Heger. V príhovore povedal, že SaS mu nie je cudzia ani preto, že má dlhoročné priateľstvo s jedným z jej zakladajúcich členov Jurajom Drobom. Stranu označil za etablovanú a veľmi skúsenú. Slovensko podľa premiéra stojí pred veľkými výzvami. „Na to, aby boli zvládnuté, potrebujeme si byť navzájom spoľahliví a zodpovední partneri. Potrebujeme mať silnú, odolnú a húževnatú koalíciu,“ vyhlásil. Za silný záväzok označil, že mu SaS vyjadrila dôveru. „Podali sme si ruku na to, že chceme úspešne dokončiť toto volebné obdobie,“ skonštatoval Heger.

Slovensko podľa predsedu vlády vstupuje do obdobia po pandémii koronavírusu, kde krajinu čakajú veľké výzvy. „Nedovoľme, aby nás rozdeľovali. Prosím, hľadajme prieniky a možnosti upevnenia vzájomných vzťahov a spolupráce,“ vyhlásil premiér.

Podľa výsledkov prieskumu Agentúry Focus pre televíziu Markíza mala SaS v polovici mája podporu 12,3 percenta respondentov. V prieskume, ktorý od 13. do 17. mája vykonala agentúra Ako, by svoj hlas liberálom odovzdalo 13,8 percenta opýtaných. V minuloročných parlamentných voľbách získala SaS 6,22 percenta hlasov voličov.

123 debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Sulík #Eduard Heger #SASKA