Matovič sfúkol ministra: Niekto musí prijať zodpovednosť, málo očkovaných bude katastrofa

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) skritizoval nominanta svojho hnutia ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. Jeho kroky ho "vyrušujú".

, 26.06.2021 13:35
debata (397)

Niekto bude musieť prijať zodpovednosť, ak bude zaočkovanosť na Slovensku nízka. V relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko to uviedol podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO). V tejto súvislosti sa vyjadroval aj k súčasnému ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému (nom. OĽaNO).

„Ja osobne som zatiaľ vyrušený z jeho krokov,“ povedal šéf rezortu financií na adresu Lengvarského. Ako dodal, súčasný minister má „výrazne“ lepšiu pozíciu, než mal jeho predchodca Marek Krajčí (OĽaNO).

„O to viac by som od neho čakal extrémnu snahu, aby sa ľudia očkovali. Vidím, že pristávame niekde okolo 36 percent a tam sa limitne blížime ako keby k nášmu vrcholu. Veľmi sa obávam, že sa nedostaneme cez 40 percent,“ vysvetlil Matovič s tým, že by to mohla byť pre Slovensko v auguste a septembri „katastrofa“.

Diskusie sa zúčastnil aj podpredseda Národnej rady SR a podpredseda strany Smer-SD Juraj Blanár. Ten poukázal na to, že Matovič upozorňuje v relácií na to, že jeho nominant robí niečo zle.

„Vy by ste mali pána Lengvarského dnes navrhnúť na odvolanie po tom, čo ste tu dnes povedali. Ako môžu ľudia dôverovať ministrovi, ktorého kritizuje šéf koaličnej strany, ktorá ho tam nominovala,“ uzavrel Blanár.

Matovič o Sputniku: Chceli sme výhodnejšiu zmluvu

Matovič zo strany Lengvarského očakával masívnejšiu kampaň k ruskej vakcíne Sputnik. Matovič poznamenal, že v koalícii upozorňuje už dlhšie na to, aby boli opatrenia uvoľňované pre tých, ktorí sú zaočkovaní.

Blanár poznamenal, že krajinu aj napriek výmene na poste premiéra riadi Matovič. „Je to ich vec, my to rešpektujeme,“ povedal s tým, že hádky v koalícii stále pokračujú a preniesli sa aj do parlamentu. Tvrdí, že Matovič sa ako keby dostal do pozície kritika a vystupuje ako opozičný minister.

V súvislosti s ruskou vakcínou Sputnik Matovič poznamenal, že zmluvu sa snažili urobiť tak, aby bola výhodnejšia ako s inými spoločnosťami. Je presvedčený o tom, že za zvyšné dávky Sputnika nebudeme platiť. Posunutie exspirácie je podľa neho možnosťou. Ako tvrdí, orgány činné v trestnom konaní by mali preveriť, či niekto nerobil „nadprácu“ proti tejto vakcíne.

Matovič uviedol, že sa očkovať ešte nedal, zároveň proti očkovaniu ako takému nie je, avšak nepodporuje, aby bolo povinné. Blanár poznamenal, že Smer-SD je za dobrovoľné očkovanie, on sám sa zaočkovať dá.

„Musíme ľuďom v dobrom vysvetľovať, že očkovanie zachraňuje životy,“ povedal Matovič. O tom, aby boli niektoré skupiny ľudí povinne zaočkované, napríklad pracovníci v domovoch sociálnych služieb, by podľa predsedu OĽANO mohla byť diskusia. Blanár potvrdil, že Smer-SD chce, aby boli vakcíny dostupné pre všetkých.

V súvislosti s referendom o predčasných voľbách minister financií uviedol, že ho bude mrzieť, ak Ústavný súd rozhodne proti. Z kroku prezidentky, ktorá sa v tejto súvislosti obrátila na Ústavný súd, je „smutný“.

Témou diskusie bola aj daňovo-odvodová reforma. Minister financií povedal, že v jeho návrhu bude kľúčovou časťou 200 eur na dieťa. Na otázku či bude jeho súčasťou i zvyšovanie DPH, povedal, že nie. Blanár dodal, že odmietajú zvyšovanie DPH a daňovo-odvodovú reformu považuje za marketingový ťah.

397 debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie #Igor Matovič #Vladimír Lengvarský
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy