Šiestou obeťou tornáda na Morave je dieťa

Tornádo v Česku má šiestu obeť. V nemocnici v Brne zomrelo dvojročné dieťa, dievčatko. Vzhľadom na vek podrobnosti oficiálne miesta neposkytujú.

, 27.06.2021 11:05, aktualizované: 16:25
debata

VIDEO: Unikátne zábery tornáda, pri ktorých mrazí. (Lužice)

Video

Moravské obce, postihnuté tornádom, medzitým pokračujú v odstraňovaní škôd. Potrebovali by najmä elektrocentrály či stavebný materiál na opravy.

Vojaci, policajti a hasiči stále pomáhajú vo všetkých štyroch tornádom najpostihnutejších juhomoravských obciach – Lužiciach, Mikulčiciach, Moravskej Novej Vsi i Hruškách – a všetci žiadajú dobrovoľníkov, aby zatiaľ do poničených lokalít nejazdili autami, napísala v noci na nedeľu webová stránka televíznej stanice Nova. Materiálnu pomoc zhromažďujú úrady v kultúrnom dome v meste Hodonín a v areáli niekdajšieho cukrovaru v Břeclavi.

VIDEO: Pohľad z dronu na obec Moravská Nová Ves zdevastovanú tornádom.

Video

„My by sme teraz bezprostredne potrebovali čistiace prostriedky, nejaké jedlo, potraviny; tá solidarita je obrovská. Na konci budúceho týždňa by sme radi rozbehli druhú vlnu dobrovoľníckej pomoci. To budú práce tesárske, sklenárske, to bude výmena okien, dverí, niekde sa budú stavať tie domy od začiatku,“ povedal pre TV Nova starosta Lužíc Tomáš Klásek.

Podľa mikulčickej starostky Marty Otáhalovej potrebuje jej postihnutá obec plachty na strechy, laty či fólie, pretože ľudia sa boja dažďa. Takisto je potrebné náradie, klince či fúriky.

VIDEO: Pohľad z dronu na obec Hrušky zdevastovanú tornádom.

Video

„Namiesto potravín alebo pitia, ktorých je momentálne dosť, radšej eklektrocentrály, pretože prúd ešte dlho nepôjde,“ cituje starostku spravodajský server tn.nova.cz. Potrebu elektrocentrál – na každú stavbu jednu – podčiarkuje aj starosta Moravskej Novej Vsi Marek Košut.

V Českej republike je zdokumentovaných približne jedno až päť tornád ročne. Tornádo, ktoré sa vo štvrtok tento týždeň prehnalo južnou Moravou, bolo najtragickejším v Európe od roku 2001. Tragédia si vyžiadala šesť životov a desiatky zranených. V zasiahnutých obciach sú poškodené stovky domov.

VIDEO: Zábery z dronu. Celkový pohľad na vyčíňanie tornáda na Morave.

Video
debata chyba
Viac na túto tému: #tornádo na Morave