Sme rodina je proti návrhu, ktorý by zohľadňoval vakcináciu pri opatreniach

Poslanci hnutia Sme rodina nebudú hlasovať za návrh, ktorým by sa napríklad pri vstupe do prevádzok zohľadňovala zaočkovanosť.

01.07.2021 16:54
Boris Kollár, Foto: ,
Boris Kollár a hnutie Sme rodina.
debata (10)

Z návrhu novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia totiž vyplýva, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz, ktorý informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala. Návrh v stredu schválila vláda, chce, aby o ňom parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

„Sme rodina nebude hlasovať za návrh zákona, ktorý by podmieňoval vstup do rôznych prevádzkových priestorov či na verejné podujatia preukázaním sa potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, potvrdením o jeho prekonaní, či negatívnym testom,“ avizuje hnutie na sociálnej sieti.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 musí podľa Sme rodina zostať na dobrovoľnej báze. „Na ľudí, ktorí sa dať zaočkovať nechcú, nemôžeme vyvíjať nátlak v podobe neustálej povinnosti preukazovania sa testami, ktorých vykonanie je spoplatnené, alebo ich znevýhodňovať inými spôsobmi, ktoré rozdeľujú spoločnosť,“ doplnilo hnutie.

Štát považuje za racionálne a legitímne, aby ľudia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 mali slobodnejší a bezbariérovejší prístup k využívaniu svojich základných práv a slobôd. Dobrovoľná vakcinácia tak má byť zohľadnená pri prijímaní protipandemických opatrení. Dočasné zohľadňovanie GreenPassov v národnej legislatíve má podľa rezortu zdravotníctva podporiť pandémiou ťažko zasiahnutý sektor podnikania v službách a kultúre.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie #Boris Kollár #Sme rodina #koronavírus #covid pas #GreenPass