Heger: O tom, ako bude vyzerať tretia vlna, rozhodne každý občan Slovenska

O tom, ako bude vyzerať tretia vlna pandémie koronavírusu, rozhodne každý občan Slovenska. Pri návšteve veľkokapacitného očkovacieho centra v Banskej Bystrici to povedal predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).

16.07.2021 14:22
heger Foto: ,
Zľava: Predseda BBSK Ján Lunter, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a predseda vlády Eduard Heger v Banskej Bystrici. 16. júl 2021.
debata (92)

Podľa premiéra prichádza ďalšia vlna pandémie v podobe nového variantu delta a na Slovensku potrebujeme budovať imunitu voči ochoreniu COVID-19. Ako dodal, na dosiahnutie tohto cieľa existujú dve možnosti. Jednou z nich je očkovanie, druhou cesta premorenia obyvateľstva.

Zaočkovaných je takmer 2,2 milióna ľudí a máme jedno až štyri úmrtia, ktoré mohli súvisieť s očkovaním. V druhej vlne sme mali 600 000 infiko­vaných ľudí a 14 000 mŕtvych. Chceme ísť cestou, kde ľudia nezomierajú, uviedol Heger s tým, že očkovanie podľa odborníkov navyše poskytuje lepšiu ochranu ako prekonanie nového koronavírusu.

Premiér vyzval obyvateľov, aby spoločne zabránili výraznej tretej vlne pandémie, očkovanie má podľa jeho slov na spoločnosť i ekonomický dosah. Zažili sme si zavreté prevádzky, vypnutý cestovný ruch, zavreté školy. Toto nechceme, aby sa zopakovalo v tretej vlne, povedal Heger. Pripomenul, že očkovanie sa rozbieha aj v ambulanciách všeobecného lekárstva, doposiaľ sa doň malo zapojiť už viac ako 500 lekárov po celom Slovensku.

Očkovanie zabráni preťaženiu nemocníc

Na návšteve vakcinačného centra v Banskej Bystrici sa zúčastnil i minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), ktorý na efektivitu očkovania poukázal príkladmi zo zahraničia. V Holandsku či Belgicku podľa jeho slov stúpajú pozitívne prípady raketovým tempom, no pre zaočkovanosť obyvateľstva na úrovni vyššej ako 60 percent nemajú vplyv na vyťaženosť zdravotníckeho systému.

Pri vysokej úrovni imunity obyvateľstva nepríde k preťaženiu nemocníc a nedôjde k tomu, aby sme sa v zdravotníctve museli venovať iba červenej medicíne, vysvetlil Lengvarský.

K výzve očkovať sa sa pridal aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraj Ján Lunter. Uviedol praktickú skúsenosť v domovoch sociálnych služieb, kde je zaočkovanosť klientov a personálu až na úrovni 80 % a chorobnosť tam nenarastá.

Očkujú aj ľudí bez registrácie

V banskobystrickom vakcinačnom centre zriadenom Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) začali v piatok očkovať i ľudí bez predchádzajúcej registrácie a pozvánky od Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). V rámci kraja je aspoň prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 33 percent obyvateľov, z celoslovenského hľadiska sa v ňom očkuje najpomalším tempom.

Ako prví sme začali očkovať vo veľkokapacitných centrách, no dve sme už zavreli, lebo nie je dostatok záujemcov, aby sme to ekonomicky zvládli, uviedol predseda BBSK Ján Lunter. Ako pripomenul, v rozsiahlom kraji zriadili osem vakcinačných centier, v ktorých bolo doteraz zaočkovaných približne 170 000 ľudí. Po zatvorení očkovacích centier v Brezne a Rimavskej Sobote ich na území BBSK ostáva obyvateľom k dispozícii ešte šesť, v rámci kraja očkuje priamo v obciach a mestách i sedem mobilných očkovacích tímov.

Návštevou veľkokapacitného očkovacieho centra v Banskej Bystrici pokračoval dnešný pracovný výjazd predsedu vlády Hegera v Banskobystrickom kraji. Dopoludnia diskutoval o podpore očkovania proti COVID-19 s lekármi nemocnice v Brezne a pred obedom sa zúčastnil na Dni otvorených dverí Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, kde sa prihovoril športovcom. Popoludní sa v spoločnosti Continental Automotive Systems Slovakia, s.r.o. vo Zvolene premiér stretne s vedením a prezrie si závod. Na záver výjazdu Heger navštívi Zvolenský zámok a prezrie si jeho expozície, aby tak podporil domáci cestovný ruch.

92 debata chyba
Viac na túto tému: #Eduard Heger #koronavírus