Túto výpoveď v priebehu trestného konania v konkrétnych súvislostiach žiaden z vykonaných dôkazov nepotvrdzuje a podstatnú väčšinu priamo vyvracia. Uvádza sa to v stanovisku advokáta obvineného Dušana Ivana.
Navyše, orgány činné v trestnom konaní podľa obhajcu tzv. kajúcnikovi nezákonne poskytli benefit dočasným odložením obvinenia, čo samo osebe vyvoláva nezákonnosť a nedôvodnosť trestného stíhania Martina Kvietika.
„Špecializovaný trestný súd i Najvyšší súd SR argumenty obhajoby týkajúce sa nielen tohto nezákonného benefitu, ale aj iných podstatných súvislostí trestného konania pri svojom rozhodovaní o väzbe Martina Kvietika úplne ignorovali a nijako sa s nimi nevysporiadali. Týmto, žiaľ, doposiaľ podporujú neústavný a nezákonný stav, čo je v právnom štáte neprípustné. Martin Kvietik využije v ďalšom konaní na obranu svojich opätovne nespravodlivo poškodzovaných práv všetky dovolené aj mimoriadne právne prostriedky," uviedol advokát.
Najvyšší súd zamietol v júni sťažnosti Martina Kvietika, Adriany Š., Gabriely B., Pavla R., Romana K., Attilu H. a Margity Š. proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý ich 22. mája vzal do väzby.
V prípade Martina Kvietika zároveň súd čiastočne vyhovel sťažnosti prokurátora a vzal ho do väzby aj pre obavu z pokračovania v trestnej činnosti.
Obvinených v kauzách Feudál a Latifundista vzal súd v Pezinku do väzby 22. mája pre hrozbu ovplyvňovania svedkov. Sú medzi nimi finančník Martin Kvietik, bývalá riaditeľka SPF Gabriela B. a jej predchodkyňa Adriana Š.
Polícia obvinených stíha pre trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, podplácania a zneužívania právomoci verejného činiteľa.