NCZI nesúhlasí s tým, že by opäť nebolo schopné ochrániť dáta občanov

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) zásadne nesúhlasí s interpretáciou spoločnosti Nethemba o tom, že by opäť nebolo schopné ochrániť dáta občanov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

16.08.2021 12:25 , aktualizované: 18:15
debata (116)

„Spoločnosť Nethemba poukazuje na zraniteľnosť systému eHranica, ktorý je prevádzkovaný NCZI spolu s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Interpretácia postupov pri zmenách údajov v systémoch NCZI však nie je správna,“ tvrdí hovorkyňa.

V prvom kroku došlo podľa nej k tomu, že spoločnosť Nethemba odcudzila Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou rodné čísla občanov. „V druhom kroku použila, v tomto prípade zneužila NCZI ako inštitúciu, keď prostredníctvom jej aplikácie zmenila kontaktné údaje občanov, čím sa dostala k jednoznačnému identifikátoru Covid-19-Pass (9-miestny alfanumerický kód) a prostredníctvom neho sa útočníci mohli dostať aj k Digital COVID preukazom EÚ občanov,“ skonštatovala s tým, že IT spoločnosť dvakrát porušila zákon o ochrane osobných údajov.

„NCZI nahlásilo v pondelok 2. augusta Národnému bezpečnostnému úradu zraniteľnosť svojho systému. V súvislosti s tým NCZI zablokovalo možnosť prepisovania kontaktných údajov vo formulári eHranica, čím sa znížil komfort pre občanov. Následne 3. augusta nahlásilo incident bezpečnostného zneužitia a podniklo vo veci trestno-právne kroky,“ uviedla Sivá.

Stačilo im rodné číslo

Slovenská bezpečnostná IT spoločnosť Nethemba špecializujúca sa primárne na bezpečnosť webových aplikácií a penetračné testy tvrdí, že NCZI nebolo opäť schopné ochrániť osobné dáta miliónov ľudí. Na svojom webe poukázala na to, ako je možné získať európske vakcinačné preukazy všetkých zaočkovaných občanov. Spoločnosť získala vakcinačné preukazy slovenských politikov.

Firma poukázala na to, že pracovala s dostupnými zdrojmi. Najprv v aplikácii eHranica identifikovala kritickú zraniteľnosť, pomocou ktorej získali kontrolu nad vakcinačným profilom ľubovoľného človeka. „Na to, aby sme získali akékoľvek informácie o vakcinačnom profile daného človeka, nám stačí poznať len rodné číslo zaočkovaného,“ upozornila.

Tiež našla spôsob, ako získať rodné číslo akéhokoľvek človeka, a to len na základe jeho mena a dátumu narodenia. Rovnako zistila ako odhaliť všetky vygenerované mužské a ženské rodné čísla, ktoré sú na Slovensku platné.

IT firma upozornila na to, že sa keďže do aplikácie eHranica dokáže ktokoľvek zaregistrovať kohokoľvek len na základe jeho mena a dátumu narodenia, je možné databázu NCZI ľahko kontaminovať falošnými údajmi. Vzhľadom na obrovský rozsah potenciálneho zneužitia navrhuje prevádzku aplikácie eHranica úplne ukončiť.

„Podobne v situácii, kedy štátne inštitúcie ako NCZI nie sú OPAKOVANE schopné zabezpečiť ochranu osobných informácií miliónov občanov, sme presvedčení, že je nevyhnutné zastaviť akékoľvek ďalšie plošné špehovanie občanov zo strany štátu,“ informovala na webe.

Taktiež kritizuje koncept rodného čísla a navrhuje ho nepoužívať ako bezpečnostný identifikátor pre akékoľvek citlivé operácie.

116 debata chyba
Viac na túto tému: #ochrana osobných údajov #osobné údaje #Národné centrum zdravotníckych informácií #NCZI