Bývalého šéfa policajnej inšpekcie prepustia z väzby, uzavrel dohodu

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry rozhodol o prepustení bývalého šéfa policajnej inšpekcie Adriána Szabóa z väzby.

17.08.2021 11:08 , aktualizované: 11:35
Adrián Szabó Foto:
Exriaditeľ Úradu inšpekčnej služby Adrián Szabó
debata (36)

Potvrdil to hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. Obvinený zároveň s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú bude schvaľovať súd.

„Menovanému sa navrhuje uložiť trest odňatia slobody vo výmere troch rokov, ktorý sa podmienečne odkladá. Obvinenému sa zároveň navrhuje uložiť probačný dohľad v skúšobnej dobe, ktorá bola stanovená na päť rokov," povedal Skladan.

Súčasťou dohody o vine a treste je podľa hovorcu tiež návrh na uloženie peňažného trestu vo výške 25-tisíc eur a trestu prepadnutia veci, konkrétne dvoch mobilných telefónov a televízneho prijímača. „Obvinenému sa tiež navrhuje uloženie trestu zákazu činnosti, spojený s výkonom právomoci verejného činiteľa na domu sedem rokov," dodal Skladan.

Podľa orgánov činných v trestnom konaní Adrián Szabó v období rokov 2016 až 2020 neoprávnene poskytoval informácie k trestným kauzám bývalému šéfovi Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardovi Slobodníkovi.

Informácie sa týkali prípadov ako lustrácie novinárov, komunikácie z aplikácie Threema alebo kauzy Technopol. Za to prijal finančnú hotovosť vo výške aspoň 20-tisíc eur, niekoľko mobilných telefónov alebo televízor.

Adrián Szabó Čítajte viac Exriaditeľ Úradu inšpekčnej služby rezortu vnútra Szabó sa priznal k prijímaniu úplatku
36 debata chyba
Viac na túto tému: #dohoda o vine a treste #Adrián Szabó