Šeliga prirovnáva Žilinku k Trnkovi. Len preto, že chce disciplinárne stíhať Lipšica

Generálny prokurátor Maroš Žilinka podal 13. augusta návrh na začatie disciplinárneho konania proti špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi. Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan. Na Lipšicovi obranu vystupuje Juraj Šeliga (Za ľudí), ktorý Žilinku prirovnáva k Dobroslavovi Trnkovi

, , 21.08.2021 09:40, aktualizované: 13:24
Daniel Lipšic Foto:
Daniel Lipšic
debata (630)

Disciplinárneho previnenia sa mal dopustiť tým, že 28. júla bez znalosti spisu verejne špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom polemizoval o vznesení obvinenia vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry. A to potom, ako dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava, ako aj sudkyňa pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava III, ktorá vzala obvineného Csabu Dömötöra do väzby, konštatovali dôvodnosť a zákonnosť vzneseného obvinenia.

„Špeciálny prokurátor tak mal postupovať v rozpore so zákonom uloženým princípom zdržanlivosti, ako aj internými normami prokuratúry,“ priblížil Skladan.

Generálny prokurátor SR zdôrazňuje, že podanie návrhu na začatie disciplinárneho konania je výlučne vecou dodržiavania princípov a pravidiel, daných všeobecne záväznými právnymi predpismi a internými predpismi, dodržiavanie ktorých je na prokuratúre ako hierarchicky usporiadanej sústave štátnych orgánov na čele s generálnym prokurátorom, mimoriadne dôležité pre zabezpečenie zákonného plnenia jej povinností.

V tejto súvislosti treba dodať, že Dömötöra okresný súd pre krivú výpoveď aj podmienečne odsúdil. Dokonca vypovedal aj na pojednávaní proti bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušaňovi Kováčikovi. A priznal, že jeho výpovede ovplyvňoval Peter Petrov a prsty v tom mal aj Matej Zeman. Petrov je v súčasnosti vo väzbe, Zemana zadržali v Chorvátsku, kde požiadal o politický azyl.

Prokurátorská prestrelka

Lipšic sa koncom júla zastal vyšetrovateľov NAKA z tímu Očistec a prokurátorov z jeho Úradu špeciálnej prokuratúry. Na to ho verejne Generálny prokurátor Žilinka upozornil, že aj špeciálny prokurátor musí dodržiavať princíp zdržanlivosti.

"Spôsob, akým sa v médiách špeciálny prokurátor vyjadril k uzneseniu Úradu inšpekčnej služby o vznesení obvinenia, považujem za neakceptovateľný. Nielenže sa špeciálny prokurátor vyjadroval k veci, v ktorej Úrad špeciálnej prokuratúry nevykonáva dozor (dozor vykonáva prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava), ale špekulatívne polemizoval s jednotlivými dôkazmi neprípustným spôsobom vlastným pre obhajobu,“ napísal Žilinka.

Upozornil Lipšica, že "zabudol, že už nie je advokátom, ale prokurátorom, dokonca špeciálnym“. "Špeciálny prokurátor navyše verejne prezentoval svoje subjektívne názory vo veci, ktorá nie je právoplatne skončená. Špeciálny prokurátor bezprecedentne postupoval v rozpore so zákonným princípom zdržanlivosti prokurátora a spôsobom, ktorý neprispieva k zvyšovaniu dôveryhodnosti prokuratúry, čo ja ako generálny prokurátor SR nebudem tolerovať,“ dodal Žilinka.

Lipšic svojmu šéfovi odpovedal tiež verejne – na sociálnej sieti.

Vysvetľoval, že trestné stíhanie vedie špecializovaný tím Úradu inšpekčnej služby. Súvisí aj s ďalšími trestnými stíhaniami, ktoré dozorujú prokurátori z Úradu špeciálnej prokuratúry. „Preto som považoval za svoju povinnosť sa vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí sú činní v týchto veciach, zastať,“ pokračuje.

Podľa Lipšica sú v médiách opakovane zverejňované informácie, ktoré sú nepravdivé. „Napríklad o tom, že vyšetrovatelia neposkytli ani tímu ÚIS požadovanú súčinnosť,“ dodáva.

Pripomína, že vďaka vyšetrovateľom a operatívcom vyšetrovacieho tímu Očistec a prokurátorom boli „odsúdené najbrutálnejšie zločinecké skupiny“. „Vďaka nim je Slovensko bezpečnejšou krajinou pre život,“ prízvukuje špeciálny prokurátor.

„Teraz pokračujeme v tomto boji proti najnebezpečnejšiemu súperovi – zločineckým skupinám, ktoré sa snažili cez sieť korupcie a zneužívania právomoci ovládnuť tento štát,“ píše Lipšic s tým, že prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry „stíhajú viacero bývalých vysokých verejných funkcionárov a oligarchov, ktorí majú stále svoj vplyv v politike, v justícii, v bezpečnostných zložkách alebo vlastnia niektoré médiá“.

A špeciálny prokurátor dodáva – „nemusia hrať podľa pravidiel“. Na adresu vyšetrovateľov a prokurátorov však hovorí, že musia konať „striktne podľa pravidiel, bez vášne a hnevu, ale aj razantne a odvážne“. Pracujú podľa Lipšica s enormným nasadením, sedem dní v týždni, čo má vplyv aj na ich rodiny a zdravie.

Šeliga Žilinkovi: Ste ako Trnka

Na obranu Lipšica sa ozvalo viacero politikov. Najvýrečnejší je však poslanec za stranu Za ľudí Juraj Šeliga.

Žilinkovi adresuje otázku, či chce disciplinárne trestať za to, že „sa niekto postaví za svojich kolegov, ktorí sú mesiace opľúvaní ako manipulátori trestných stíhaní, to je na disciplinárny postih?“.

Šeliga je presvedčený, že práve Žilinka by mal „stáť v prvej línii a brániť svojich prokurátorov – aj pred politikmi, aj pred útokmi mafie a oligarchie, dokonca aj pred kolegami z bezpečnostných zborov, ktorí rozohohrávajú hry“.

„Miesto toho váš postup začína prípomínať bývalého prokurátora Čižnára alebo Trnku, keď prokurátor, ktorý sa verejne ozval čelil disciplinárnemu stíhaniu. Spomeňme si na prokurátora Špirka, ktorý sa nebál Kaliňáka a spol. Čomu musel čeliť a to len preto, že nemlčal. Alebo si spomeňne na to, čo sa dialo v justícii za Harabina, keď každý kto mal iný názor a prezentoval ho čelil disciplinárnemu stíhaniu,“ pokračuje Šeliga.

Je presvedčený, že namisto stíhania Lipšica by mal Žilinka riešiť „švagra Roberta Fica pána Chabadu, ktorý roky nechal spisy ležať v šuflíku alebo či bude podaný disciplinárny podnet na pani Juríčkovú, ktorá si to roky ako krajská prokurátorky nevšímala?“.

Poslanec spomína aj ďalšie podozrenia o zametaní káuz prokurátormi na východnom Slovensku.

„Celá verejnosť očakáva odpovede, pretože všetci si pamätáme Harabinove alebo Trnkove časy. Dnešné podanie a snaha zapchať ústa Lipšicovi nám ich žiaľ nápadne pripomenuli,“ uzavrel Šeliga.

© Autorské práva vyhradené

630 debata chyba
Viac na túto tému: #Daniel Lipšic #Maroš Žilinka #disciplinárne stíhanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy