Do základných škôl vrátane špeciálnych škôl sa vráti 509 704 žiakov. Nárast celkového počtu žiakov základných škôl v porovnaní so školským rokom 2020/2021 je podľa informácií z odboru komunikácie a marketingu rezortu školstva o 23 425 žiakov.
Na stredné školy vrátane špeciálnych stredných škôl sa vráti celkovo 191 121 žiakov. Medzi nimi je aj 42 105 prvákov. Pokles celkového počtu žiakov stredných škôl v porovnaní so školským rokom 2020/2021 predstavuje 5 414 žiakov.
Otvorili sa všetky školy
K štvrtku sa otvorili na Slovensku kompletne všetky školy. Počas tlačovej konferencie v priestoroch modelovej školy v Bratislave to povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS).
Otvorenia nového školského roka sa na tejto škole zúčastnil aj predseda vlády Eduard Heger (OĽANO). Vo svojom príhovore poďakoval rodičom, žiakom, ale aj učiteľom, že zvládli uplynulý školský rok. Poukázal na to, že nikdy sme sa ešte asi tak netešili na začiatok nového školského roka ako teraz. Pripomenul, že školstvo je pre túto vládu prioritou.
Podľa šéfa rezortu školstva je zaočkovanosť zamestnancov škôl aktuálne 68 percent, v niektorých okresoch je to 70 až 75 percent. Poznamenal, že záujem zo strany rodičov o samotesty bol enormný, pričom o nich požiadalo viac ako 400 000 záujemcov. O kloktacie testovanie prejavilo záujem okolo 80 000 rodičov.
Najväčšia zmena podľa rezortu školstva nastane v novom školskom roku v rámci reformy obsahu vzdelávania, ktorá bude na konci školského roku pripravená. „Jej cieľom je vytvoriť zmysluplné učivo, ktoré na seba nadväzuje, podporiť moderné metódy výučby a dostať do výučby aj napríklad kritické myslenie. S týmito zmenami bude školám pomáhať 40 regionálnych centier, kde skúsení učitelia z praxe budú vzdelávať ostatných učiteľov a pomôžu im s prechodom na nový systém výučby,“ vysvetlil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Aj v novom školskom roku rezort školstva pokračuje s projektom doučovania Spolu múdrejší a vyčleňuje naň ďalšie finančné prostriedky.
Školy sa plošne zatvárať nebudú
Začiatok školského roka poznačia aj prísne hygienické opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu. V novom školskom roku sa školy nebudú zatvárať plošne, vyžadovať sa nebude ani test na koronavírus. V prípade pozitívneho prípadu sa bude postupovať podľa vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR. Školy sa budú riadiť takzvaným školským semaforom.
Čítajte viac Školský semafor - všetko dôležité o ňomRezort školstva odporúča minimalizovať miešanie tried, realizovať ranný filter či zabezpečiť pravidelnú dezinfekciu priestorov škôl. Pri prvom nástupe do školy a po každom prerušení dochádzky do školy, ktoré trvá tri a viac po sebe nasledujúcich dní, rodič predloží škole písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti žiaka.
Príroda i duševné zdravie
Prezidentka Zuzana Čaputová otvorila nový školský rok na Základnej škole Dubová v Bratislave. Vyzvala deti, aby mysleli na záchranu planéty a na svoje duševné zdravie.
Hlava štátu verí, že tento školský rok bude lepší ako tie predchádzajúce. „Všetci si želáme, aby bol štandardnejší, aby deti naozaj mohli chodiť do školy, vzdelávať sa a byť v kontakte so svojimi kamarátmi,“ poznamenala Čaputová. Poukázala, že predošlé dva roky boli na ujmu vzdelávania a mali následky aj v oblasti duševného zdravia.
Čaputová si pre otvorenie školského roka vybrala ZŠ Dubová v Bratislave, pretože sa venuje téme duševného zdravia. Má rôzne programy na podporu detí a na to, aby si vedeli pomôcť samé alebo vyhľadali pomoc u dospelých. „Je to dôležitá téma a ja som rada, že sa školy tejto téme venujú,“ poznamenala.
V príhovore prezidentka poukázala aj na klimatické zmeny. „Všetci vieme, že posledné správy, ktoré vydala OSN, hovoria o tom, že planéta má vážny problém. Času je málo a treba konať,“ skonštatovala. Žiakov vyzvala k tomu, aby pri hraní uvažovali o tom, ako míňajú prírodné zdroje a či napríklad potrebujú ďalšiu novú plastovú hračku. Deťom prisľúbila, že v oblasti životného prostredia sa bude zo svojej pozície snažiť urobiť všetko, čo bude možné.
Deti je potrebné vybaviť aj náhradným rúškom
Deti je potrebné do školy vybaviť okrem rúška, ktoré majú na tvári, aspoň jedným ďalším čistým rúškom v mikroténovom vrecúšku. Rúška môžu byť jednorazové alebo plátenné (ideálne z bavlny alebo husto tkanej látky). Plátenné rúško má byť vyprané, prípadne vyvarené a z oboch strán vyžehlené suchým teplom. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pri príležitosti začiatku školského roka 2021/2022.
„Dieťaťu pribaľte do školskej tašky aj jedno čisté mikroténové vrecúško, do ktorého vlhké rúško odloží. Po návrate zo školy by mal rodič vrecko s jednorazovými rúškami vyhodiť do odpadkového koša ako bežný komunálny odpad,“ uviedol ÚVZ SR. Plátenné rúška je potrebné vyprať v práčke aspoň na 60 stupňov Celzia s bežne dostupnými pracími prostriedkami, prípadne vyvariť a následne vyžehliť suchým teplom.
Čítajte viac Školský semafor školy nezavrieÚVZ SR apeluje, aby ľudia minimalizovali dotyk s rúškom počas jeho nosenia. V prípade, že je rúško vlhké, špinavé alebo poškodené, je potrebné ho vymeniť za nové. Jednorazové rúška nie sú určené na opätovné používanie. „S tvárovým rúškom manipulujeme prostredníctvom gumičiek alebo šnúrok. Rúško neodstraňujeme jeho úchopom na prednej strane, pretože môže byť pokryté patogénmi. Po odstránení tvárového rúška je dôležité umyť si ruky mydlom a vodou, respektíve si ich vydezinfikovať,“ doplnili z ÚVZ SR.
Postup umývania rúk či správnu manipuláciu s rúškom by mali rodičia vysvetliť deťom veku primeraným spôsobom. „Vhodnou komunikáciou prispejeme k ľahšiemu pochopeniu situácie dieťaťom. Dieťa bude vedieť, ako si chrániť svoje zdravie a tým prispievať k ochrane zdravia svojich najbližších, čo v budúcnosti prispeje k zodpovednému prístupu k vlastnému zdraviu i zdraviu populácie,“ uviedla Eva Chmelanová z ÚVZ SR.