Kolíková: Moje zotrvanie vo funkcii závisí v prvom rade od premiéra

Rozhodnutie o tom, či Mária Kolíková ostane ministerkou spravodlivosti, závisí v prvom rade od premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). V rámci odbornej práce cítila jeho podporu.

10.09.2021 18:03
Mária Kolíková / Richard Sulík / Foto:
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková na tlačovej konferencii strany SaS 8. septembra 2021 v Bratislave
debata (31)

Kolíková má podľa svojich slov pripravenú veľkú reformu justície a výmena ministra by podľa nej reformu oddialila alebo zablokovala. O nastavení nových pomerov sa podľa nej musia dohodnúť lídri na koaličnej rade.

„Čo sa týka toho, či naďalej budem alebo nebudem ministerkou spravodlivosti, toto rozhodnutie je vždy v prvom rade závislé od premiéra. Čo sa týka mojej odbornej práce ako ministerky, k tomuto momentu som cítila podporu premiéra. Mam pripravenú nanovo veľkú reformu justície a výmena ministra by fakticky danú reformu veľmi pravdepodobne buď vážne oddialila, alebo zablokovala. Rada by som ju zrealizovala. Ale teraz je namieste, aby sa zišla koaličná rada lídrov a panovala tu dohoda o nastavení nových pomerov,“ uviedla Kolíková v stanovisku.

Kolíková kritizovala lídra mimoparlamentného Hlasu Petra Pellegriniho, ktorý spolu s kolegami podal návrh na jej odvolanie. „Pána Pellegriniho asi vyľakalo, že sa chystá zmena nielen ustanovenia paragrafu 363 Trestného poriadku, čo je v programovom vyhlásení vlády, ale aj veľká, komplexnejšia novela Trestného poriadku, a môže sa to dotknúť viacerých obvinených, ktorých dôverne pozná,“ uviedla.

Peter Pellegrini Čítajte viac Pellegrini: Kolíková už nemá nárok byť ministerkou, zvažujeme návrh na odvolanie

Upozornila, že za rok a pol vo funkcii predložila do legislatívneho procesu 88 materiálov. Pripomenula, že Pellegrini podal ako člen vlády menej návrhov. Za posledného pol roka pôsobenia stihla podľa svojich slov presadiť zmenu kolúznej väzby, novelu upomínacieho konania a mnoho ďalších.

Rezort tiež spustil podľa jej slov činnosť nového úradu pre správu zaisteného majetku a rovnako naštartoval fungovanie Najvyššieho správneho súdu SR.

Kolíková tiež zopakovala, že ako štátna tajomníčka nemala žiaden priestor zasahovať do procesu výberu prenájmu budovy MS. „Napriek tomu som iniciatívne po mojom nástupe ako ministerka poskytla všetku dokumentáciu pre preverenie celého procesu,“ dodala.

Opoziční poslanci v piatok podali návrh na odvolanie Kolíkovej. Odôvodňujú to pochybnosťami v jej konaní napríklad v súvislosti s prenájmom budovy MS, kritizujú tiež, že za uplynulého pol roka nepriniesla nové reformy, ale riešila vnútrostraníc­ke spory.

Ďalším dôvodom je, že už nemá nárok byť ministerkou, keďže odišla zo strany Za ľudí, ktorej patrí kreslo ministra spravodlivosti.

Mária Kolíková Čítajte viac Opozícia podáva návrh na odvolanie ministerky Kolíkovej
31 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo spravodlivosti #Eduard Heger #Mária Kolíková