Kauza Dobytkár: Kajúcnik mal manipulovať výpovede voči exriaditeľovi PPA, polícia to odmieta

Kajúcnik v kauze Dobytkár Marek Kodada, svedčiaci ako jediný svedok proti bývalému generálnemu riaditeľovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jurajovi Kožuchovi, mal manipulovať svoje výpovede počas vyšetrovania. Umožniť mu to mal vyšetrovateľ. Pre TASR to uviedol advokát Juraja Kožucha Roman Balco. Vyšetrovatelia tieto tvrdenia odmietajú.

20.09.2021 11:28
Juraj Kožuch, súd Foto: ,
Juraj Kožuch na archívnom zábere.
debata (15)

Advokát tvrdí, že Kodada upravoval nezrovnalosti a chyby vo svojej výpovedi na základe prístupu k spisu. „Doslova po každej výpovedi môjho klienta si ju prišiel do spisu prečítať a následne tú svoju upravil tak, aby opravil nezrovnalosti, ktoré môj klient namietal. Umožnil mu to vyšetrovateľ tým, že štatút svedka Kodadovi prisúdil až po poslednej výpovedi Kožucha. Tým vyšetrovateľ zabezpečil, aby si mohol kajúcnik spis prakticky nosiť domov a pripravovať si úpravy výpovede,“ opísal Balco.

Dodal, že o manipulovaní výpovedí má dôkazy. Pripomenul, že obvinenie a obžaloba Juraja K. je založená na výpovedi kajúcnika, ktorý sa priznal k úplatkom. Polícia obvinenia advokáta odmieta. „Vyšetrovatelia pracovnej skupiny Dobytkár odmietajú tvrdenia ohľadom akejkoľvek nezákonnej manipulácie so spisom a výpoveďami obvinených v uvedenej trestnej veci a k uvedeným tvrdeniam sa nebudú ďalej vyjadrovať,“ reagovalo pre TASR Oddelenie komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru (PZ) SR.

Počas akcie Dobytkár Národná kriminálna agentúra (NAKA) do polovice júla 2020 obvinila 21 fyzických a sedem právnických osôb. Všetci čelili obvineniu z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Výška zdokumentovaných úplatkov dosiahla takmer 10,5 milióna eur. V skupine obvinených osôb je napríklad aj podnikateľ Norbert Bödör.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #pôdohospodárska platobná agentúra #PPA #kauza Dobytkár #Juraj Kožuch