Smrť Jozefa Chovanca neobjasnila ani rekonštrukcia na belgickom letisku

Pravý dôvod smrti Slováka Jozefa Chovanca nie je možné jednoznačne stanoviť a bude ešte potrebné vysvetliť viaceré medicínske otázky.

, 01.10.2021 16:27, aktualizované: 22:53
Jozef Chovanec Foto:
Na videozábere z policajnej kamery lekárka kontroluje Jozefa Chovanca v cele predbežného zadržania na letisku vo valónskom meste Charleroi
debata (13)

Vyplýva to z dvojdňovej rekonštrukcie celej udalosti, ktorá na letisku v meste Charleroi prebiehala v dňoch 27. a 28. septembra. V tlačovej správe o tom informoval Peter Bubla, hovorca Ministerstva spravodlivosti.

Prípad smrti pána Chovanca je podľa rezortu výnimočný z viacerých dôvodov. Jednak únikom videa z cely, ktoré poukazovali na neprípustné správanie bezpečnostných zložiek, ale tiež tým, že sa do celého prípadu pred belgickým súdom zapojila aj Slovenská republika.

„Je to výnimočná situácia, je tu vážne podozrenie, že pochybením silových zložiek iného štátu zomrel náš občan a po dvoch rokoch ešte stále nie sú zrejmé výsledky vyšetrovania a nie je jasne oficiálne vysvetlené, prečo vlastne zomrel,“ povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) ešte v novembri 2020.

Lexmann Behúl Chovanec Čítajte viac Svedok v kauze Chovanec chce byť na rekonštrukcii prípadu, hovorí o prekážkach

Prvý deň rekonštrukcie v pondelok 27. septembra sa odohrával na letisku, kde prebehla rekonštrukcia check-inu Chovanca, incident v lietadle a jeho následný prevoz do cely neďaleko letiska. Prítomní boli nielen zamestnanci letiska a príslušníci policajného zboru, ktorí slúžili v deň incidentu, ale aj prokurátor, vyšetrujúca sudkyňa a zástupcovia Slovenskej republiky.

VIDEO: Čo sa stalo v cele na letisku? Tu je záznam kamery.

V utorok 28. septembra prebehla rekonštrukcia okamihu, keď lekár rozhodol o zotrvaní Chovanca v cele, ďalej incident, pri ktorom si Chovanec poranil hlavu a nakoniec samotný zásah polície a zdravotníkov.

Aj vďaka intervencii slovenských znalcov sa ukázalo, že pravý dôvod smrti nie je možné jednoznačne stanoviť a bude potrebné nájsť odpoveď na viaceré medicínske otázky. „Sudkyňa preto rozhodla, že slovenskí aj belgickí znalci by sa mali znova stretnúť, aby spolu prešetrili príčinu smrti p. Chovanca, berúc do úvahy výsledky rekonštrukcie,“ uzatvára rezort spravodlivosti.

Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Na palube lietadla sa údajne správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo.

Kapitán lietadla tak odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia. Na záberoch z letiska v belgickom Charleroi vidieť, ako policajtka nad ležiacim Chovancom hajlovala a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.

Pravda má k dispozícii záznam priamo z cely. Je na ňom vidno, ako mal Jozef Chovanec problémy, ako si sám ubližoval, no najmä zachytáva zásah polície. Okrem hajlujúcej policajtky vidno, ako si jej kolegovia robili vtipy na účet človeka na posteli. Zachytáva aj príchod lekárky a jej bezradnosť.

Denník Pravda dala k dispozícii vdova po Jozefovi Chovancovi a jej právnici. Cieľom je vyšetriť tento skutok a zabrániť opakovaniu podobnej situácie.

Pravda sa rozprávala aj so svedkom, ktorý bol priamo v lietadle, do ktorého Jozef Chovanec nastúpil. Čo sa tam dialo? A prečo ho nepustili na rekonštrukciu činu? Sledujte výpoveď svedka Romana Behúla.

VIDEO: Svedok, ktorý som s Chovancom v lietadle, chce svedčiť. Odmietli ho.

Viac videí a relácií si pozrite v TV Pravda.ďalšie vi­deá

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Jozef Chovanec
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy