Polícia poskytne väčšiu ochranu zdravotníkom pred antivaxermi

Polícia začne aktívnejšie poskytovať súčinnosť nemocniciam a mobilným očkovacím tímom, aby zabezpečila vyššiu ochranu pred verbálnymi, ale i fyzickými vyhrážkami zo strany odporcov očkovania. Po stredajšom rokovaní ústredného krízového štábu to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

06.10.2021 11:52 , aktualizované: 14:57
Polícia / Protest / Demonštrácia / Foto:
Protest z júla 2021 proti vládnym epidemickým opatreniam pred budovou parlamentu
debata (234)

„Faktom je, že zdravotnícky personál prichádza do kontaktu s ľuďmi, ktorí sa im vyhrážajú, je potrebné preto prijať aktívne opatrenia, ktoré týmto incidentom zabránia,“ povedal Mikulec.

Krízový štáb sa konsenzuálne dohodol na konkrétnych opatreniach. Časť z nich bude okamžite aplikovaná do praxe, o ďalších budú hovoriť na nasledujúcom zasadnutí, priblížil minister vnútra.

Podotkol, že témou ústredného krízového štábu bola aj cielená a efektívna komunikačná stratégia zainteresovaných rezortov v tejto oblasti. „Aby sme informovali, k akým útokom dochádza, čo z nich vyplýva, aké sú sankcie, akým spôsobom budú riešené. Samozrejme, takéto prípady už sú riešené aj momentálne,“ dodal Mikulec.

Video: Minister vnútra Roman Mikulec po rokovaní ústredného krízového štábu.

Video

Dočasný policajný prezident Štefan Hamran má podľa ministra určiť, koľko síl a prostriedkov možno na zvýšenú ochranu zdravotníkov použiť, polícia rovnako požiada o súčinnosť ďalšie bezpečnostné zložky, ako sú Ozbrojené sily, Zbor väzenskej a justičnej stráže a tiež Finančnú správu. Situáciu má polícia mapovať v súčinnosti s ministerstvom zdravotníctva.

Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) ocenil reakciu ministerstva vnútra na požiadavku zdravotníctva, aby rezorty konzistentným a jasným stanoviskom vyjadrili podporu zdravotníkom, ktorí niekoľko mesiacov bojujú s pandémiou.

„Prácu našich zdravotníkov si vážime a ministerstvo zdravotníctva veľmi jasne komunikuje, že svojich zdravotníkov budeme chrániť a urobíme všetky kroky pre to, aby svoju prácu mohli vykonávať v pokoji a prispeli sme týmto ako k ochrane verejného zdravia, tak aj k našich zdravotníckych pracovníkov,“ uviedol.

Video: Hlavný hygienik Mikas: Zatiaľ nikto nechce núdzový stav.

Video

Odborník na tropickú medicínu a infektológiu Vladimír Krčméry, ktorý sa na rokovaní ústredného krízového štábu zúčastnil, mal tiež skúsenosti s útokmi odporcov očkovania. „Keďže tieto skúsenosti máme, napríklad z Haiti, kde na nás strieľali, vedeli sme sa s tým vysporiadať, no bolo nefér, že tie útoky smerovali aj voči členom rodiny,“ skonštatoval Krčméry. Myslí si, že s pribúdajúcim počtom obetí v aktuálnej vlne pandémie bude klesať aj počet a intenzita útokov na zdravotníkov.

Ochranu podľa Mikulca bude polícia smerovať nielen na samotných zdravotníkov, hygienikov, ale aj ich blízkych. „Aj dnes na zasadnutí ústredného krízového štábu sme komunikovali, že ktokoľvek, kto sa bude cítiť vyhrážkami ohrozený, nech s tým oboznámi políciu,“ poznamenal.

Rezort spravodlivosti sa má tiež zaoberať novelou Trestného poriadku. Mikulec na margo toho uviedol, že by sa tam malo zjednodušiť priestupkové konanie, v rámci ktorého sa rieši mnoho prípadov šírenia hoaxov.

Mikulec naznačil aj snahu legislatívnymi nástrojmi sprísniť postup voči tým, ktorí prostredníctvom sociálnych sietí šíria hoaxy, zvyšujúce animozity a nevraživosť voči zdravotníkom i tým, ktorí zabezpečujú protipandemické opatrenia.

Očkovanie v DSS treťou dávkou

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po rokovaní ústredného krízového štábu tiež oznámil, že Domovy sociálnych služieb sa už niekoľko dní pripravujú na očkovanie treťou dávkou vakcíny proti covidu. Očkovanie v nich je podľa šéfa rezortu zdravotníctva otázkou budúceho týždňa.

Doplnil, že budúci týždeň začnú aktívne oslovovať ľudí, ktorí majú nejaký imunodeficit. Aj tí by mali byť pri tretej dávke uprednostnení. „Pokiaľ budeme mať tieto dve skupiny rozbehnuté a proces tam bude pokračovať tak, ako si predstavujeme, tak je to otázka jedného týždňa, keď spustíme očkovanie aj pre verejnosť,“ informoval.

Po rokovaní sa k samotného priebehu pandémie opatrne vyjadroval aj Vladimír Krčméry z krízového štábu. „Myslím si, že ten vývoj kopíruje moje predpoklady, teda relatívny prudký nárast, stabilizácia na nižších číslach ako vlani v rovnakom období a pozvoľný pokles,“ spresnil. Kedy sa podarí definitívne pandémiu zvládnuť, je podľa neho v tejto chvíli predčasné hovoriť.

234 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Covid-19 #Ústredný krízový štáb #Roman Mikulec