Slovenskí policajti zadržali dvoch členov gangu obchodníkov so zbraňami

Na boj s nelegálnym obchodom medzinárodnej zločineckej skupiny spojili sily holandská národná polícia (Politie) spolu s českou národnou centrálou proti organizovanému zločinu a slovenskou národnou kriminálnou agentúrou. V rámci operačnej pracovnej skupiny LOS skončili minulý mesiac v rukách polície šiesti členovia gangu, ktorých sa podarilo zatknúť. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

06.10.2021 14:03
10

VIDEO: Slovenská polícia zadržala kšeftárov so zbraňami

Dvoch členov zločineckej skupiny zatkli aj na Slovensku. Následne 5. októbra nasledovalo zatknutie ďalších štyroch členov, dvoch v Holandsku a dvoch v Českej republike. Europol považoval zadržané osoby za ciele „vysokej hodnoty“.

Zločinecká skupina sa mala špecializovať na konverziu takzvaných Flobertových zbraní na smrtiace. Mali dodať viac ako 1 500 zbraní zločineckým skupinám v Holandsku, Rakúsku, Dánsku, Nemecku, Portugalsku, Švédsku a Českej republike.

Vyšetrovanie sa začalo po zadržaní 22 strelných zbraní vo februári 2020 v holandskom Hoek van Holland vo vozidle na ceste do Spojeného kráľovstva.

Aby sa títo obchodníci so zbraňami dostali pred súd, bola pri Europole zriadená operačná pracovná skupina medzi Holandskom, Slovenskom, Belgickom, Španielskom, Nemeckom, Rakúskom, Poľskom a Spojeným kráľovstvom.

Odvtedy bolo nájdených viac ako 350 zbraní, ktoré mali títo zločinci predávať, vrátane samopalov a útočných pušiek, spolu s niekoľkými tisíckami nábojov. Polícia v rámci pracovnej skupiny už zatkla aj dvanásť ďalších podozrivých za účasť na nelegálnom obchode so zbraňami.

Dôkazy zaistené v priebehu posledného akčného dňa sa teraz analyzujú, aby sa identifikovali ďalšie miesta v Európe, kde bude potrebné vyšetrovanie. Europol nasadil na akčný deň v Českej republike troch vlastných expertov a zároveň financuje nasadenie troch holandských vyšetrovateľov.

Tento akčný deň sa uskutočnil v rámci európskej multidisciplinárnej platformy proti kriminálnym hrozbám (EMPACT).

10 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia SR #obchod so zbraňami
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy