NCZI dostalo pokutu takmer 170-tisíc eur, neoprávnene použilo výnimku zo zákona

Národné centrum zdravotníckych informácií dostalo od Úradu pre verejné obstarávanie pokutu vo výške 169 310,85 eur za to, že neoprávnene použilo výnimku zo zákona o verejnom obstarávaní na uzavretie rámcovej zmluvy z decembra 2017.

12.10.2021 10:54
NCZI / Národné centrum zdravotníckych informácií / Foto:
6

„NCZI cez neoprávnenú výnimku zadal zákazku na poskytnutie služby s cieľom následného poskytovania elektronických komunikačných služieb. Týmto postupom obmedzil hospodársku súťaž, keďže bez použitia postupov zákona o verejnom obstarávaní využíval služby v zmysle rámcovej zmluvy, v dôsledku čoho sa neuskutočnil žiadny korektný výber úspešného uchádzača z dôvodu neúčasti aj iných potenciálnych subjektov poskytujúcich na trhu obdobné služby/tovary,“ uviedol predseda úradu Miroslav Hlivák.

O pokute definitívne rozhodol predseda Úradu pre verejné obstarávanie v konaní na druhom stupni, keďže NCZI podalo rozklad voči prvostupňovému rozhodnutiu úradu. „NCZI v podanom rozklade namietal iba výšku uloženej pokuty a žiadal jej moderáciu,“ skonštatoval Hlivák.

Dodal, že v konkrétnom paragrafe zákona o verejnom obstarávaní sú vymenované správne delikty, ktoré predstavujú najzávažnejšie porušenia zákona a sú sankcionované fixne stanovenou pokutou, čiže zákonom stanovené percento v závislosti od zmluvnej ceny.

V súvislosti s neoprávnenou aplikáciou výnimky zo zákona v prípade poskytovania elektronických komunikačných služieb úrad preveroval aj ďalšie podnety.

„Kontroly sme vykonali na základe podnetov a týkali sa zmlúv, respektíve dodatkov, ktorých predmetom je poskytovanie elektronických komunikačných služieb,“ uviedol Hlivák s tým, že z vykonaných kontrol je zrejmé, že nesprávna aplikácia výnimky je častým porušením právnych predpisov verejného obstarávania. „Úrad o zisteniach týkajúcich sa aplikácie tejto výnimky informoval aj ďalšie kontrolné orgány,“ uzavrel šéf Úradu pre verejné obstarávanie.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Národné centrum zdravotníckych informácií