Skupinu, ktorá mohla vyniesť nahrávku z chaty, identifikovali. Pôjde na detektor

Na polícii už identifikovali skupinu ľudí, ktorí mohli vyniesť medializované nahrávky z poľovníckej chaty, na ktorých sú aj predstavitelia opozície vrátane predsedu Smeru Roberta Fica.

08.11.2021 14:02 , aktualizované: 17:30
Robert Fico Foto: ,
Vľavo predseda Smeru Robert Fico
debata (257)

Predseda parlamentného brannobezpečnos­tného výboru Juraj Krúpa (OĽaNO) o tom informoval po pondelkovom mimoriadnom zasadnutí. Dočasný policajný prezident Štefan Hamran doplnil, že dvadsiatka policajtov absolvuje test pravdovravnosti. Ich konanie prešetrí aj Úrad inšpekčnej služby.

Policajný prezident nepovažuje za pochybenie, že vyšetrovatelia pokračovali v odposluchoch aj po tom, ako nezaevidovali konanie súvisiace s prípadom pytliactva. „To, že sa zaznamenajú iné informácie, ktoré sú relevantné aj do iného prípadu, neznamená to, že sa musia zničiť,“ povedal Hamran. Odkázal na Trestný zákon.

VIDEO: Policajný prezident Štefan Hamran a minister vnútra Roman Mikulec po zasadnutí výboru pre obranu a bezpečnosť.
Video

Viac videí a relácií si pozrite v TV Pravda.ďalšie vi­deá

Za bežnú prax Hamran označil aj to, že sa nepýta opäť súhlas sudcu. Dodal, že prípad pytliactva, ktorý bol oficiálnym dôvodom odposluchov, bol rozpracovaný ešte v októbri minulého roka. Člen výboru Marián Saloň (Smer) však podotkol, že odposluchy sa začali realizovať až v júli.

Žiadne konkrétnosti k prípadu pytliactva či kauze Očistec podľa Saloňa vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nedostali. Podpredsedníčka výboru Denisa Saková (nezaradená) avizovala, že po ukončení vyšetrovania jedného či druhého prípadu sa na podrobnosti budú šéfa polície pýtať.

gašpar, fico, kali Čítajte viac Gorila 2? Do Očistca sa namáčajú Fico, Kaliňák či Bödör senior. Fico: Kľudne zverejnite všetko

Ako zdôraznil Krúpa, úniky zo spisov majú nielen politický, ale aj trestnoprávny dosah. „Ministerstvo vnútra v spolupráci s Národným bezpečnostným úradom pracujú na nových opatreniach, ktoré by mali obmedziť únik takýchto informácií,“ informoval. Z diskusie na výbore podľa Saloňa vzišla myšlienka, či nepredchádzať únikom zo spisov nejakou formou utajenia už v predprípravnom konaní.

Výbor sa uskutočnil v utajenom režime. Okrem šéfa polície bol prizvaný aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

VIDEO: Poslanci koalície po zasadnutí výboru pre obranu a bezpečnosť.
Video

Vo viacerých médiách boli v októbri zverejnené videá a ich prepisy, ktoré zobrazujú, ako sa na chate stretávali šéf Smeru Robert Fico, obhajca obvineného policajného exprezidenta Tibora Gašpara Marek Para, bývalý minister vnútra Robert Kaliňák, podnikateľ Miroslav Bödör a syn Tibora Gašpara.

VIDEO: Saková a Saloň z brannobezpeč­nostného výboru.
Video

Medializovanie nahrávok prišlo po tom, ako prokuratúra informovala, že dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry doplnil svoj návrh na predĺženie väzby obvinených v rámci akcie Očistec o obrazovo-zvukové záznamy. Tie majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz.

Tibor Gašpar Čítajte viac Vyšetrovanie v kauze Očistec ukončili
257 debata chyba
Viac na túto tému: #detektor lži #Štefan Hamran #kauza odpočúvania na chate