Rezort zdravotníctva: Prevádzky kontrolovaním covid passov neporušujú zákon

Prevádzky kontrolovaním covid passov neporušujú zákon. Od návštevníkov môžu vyžadovať doklad o očkovaní, prekonaní ochorenia či výsledok testu. Kontrola covid passov je legitímna, nejde o zdravotnú dokumentáciu, informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

09.11.2021 15:23
Covid pass / GreenPass / Foto:
debata (78)

„Nachádzame sa vo vážnej epidemiologickej situácii, preto kontrola dodržiavania opatrení nie je snahou ľudí obmedzovať, ale práve naopak, chrániť zdravie verejnosti,“ podotkol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).

Rezort pripomína, že covid pass obsahuje obmedzený súbor nevyhnutných informácií. Pri overovaní sa kontroluje platnosť a pravosť preukazu. Deväťmiestny kód je podľa MZ automaticky vygenerovaný a pridelený občanovi systémom. Z toho vyplýva, že nie je súčasťou zdravotnej dokumentácie, skonštatovala Eliášová.

Ministerstvo ďalej vysvetľuje prečo nie je covid pass zdravotnou dokumentáciou. Tá je súborom údajov o zdravotnom stave osoby, o zdravotnej starostlivosti a o súvisiacich službách. Údaje zo zdravotnej dokumentácie sa poskytujú formou výpisu zo zdravotnej dokumentácie alebo sa sprístupňujú nahliadnutím ustanovenému okruhu osôb.

„Za zdravotnú dokumentáciu zákon však už nepovažuje výpisy zo zdravotnej dokumentácie či výpisky alebo kópie zo zdravotnej dokumentácie, ktoré má právo urobiť si osoba oprávnená nahliadať do zdravotnej dokumentácie,“ povedala Eliášová. Dodala, že za zdravotnú dokumentáciu nemožno považovať ani rôzne potvrdenia obsahujúce údaje o zdravotnom stave.

Covid pass / GreenPass / Čítajte viac Ústavný súd covidpasy nepozastavil, novelu ale posúdi
78 debata chyba
Viac na túto tému: #covid pasy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy