Mikas sa stotožňuje s názorom konzília, ktoré navrhuje tvrdý lockdown

Mali by sa prijať také opatrenia, ktoré by sa dotkli všetkých a budú prísne. V stredu to pred rokovaním vlády v súvislosti so šírením koronavírusu povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

24.11.2021 10:24 , aktualizované: 10:33
Ján Mikas / Vladimír Lengvarský / Foto:
Hlavný hygienik Ján Mikas (vľavo) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
debata (29)

Priznal, že presne nevie, ako aktuálne vyzerá posledná verzia opatrení, o ktorej má rozhodovať vládny kabinet.

Slovensko sa podľa jeho slov nachádza vo vážnej situácii. Slovákov vyzýva na zníženie mobility. K dnešnému dňu bolo na Slovensku hospitalizovaných 3200 pacientov, povedal s tým, že ide o „pomyselnú premisu stanovenú v COVID automate“.

VIDEO: Hlavný hygienik Mikas: Jediným riešením je znížiť mobilitu.
Video

Mikas priznal, že nevie, v akej podobe sú aktuálne návrhy. Tvrdí však, že sa všetci musia spojiť. Z epidemiologického hľadiska by sa priklonil k tomu, aby opatrenia trvali tri týždne. Situácia sa má priebežne monitorovať. Aj keby sa teraz začali ľudia proti ochoreniu COVID-19 očkovať, situáciu v nemocniciach to zlepší až po čase.

Naď: Alternatíva bez lockdownu neexistuje

Alternatíva, ako vyriešiť súčasnú situáciu s pandémiou ochorenia COVID-19 bez lockdownu, neexistuje. Povedal to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) pred rokovaním vlády s tým, že lockdown je jediná zodpovedná možnosť a všetko ostatné je populizmus.

Doplnil, že si vie predstaviť výnimky z opatrení, ale len pre očkovaných. Záleží to však od toho, aké riešenie predloží na dnešné zasadnutie kabinetu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO). Zároveň potvrdil, že bude hlasovať za to, čo Lengvarský predloží.

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) pred rokovaním uviedol, že podporí akékoľvek opatrenia, ktoré budú chrániť zdravie, životy a minimalizovať ekonomické škody.

Remišová: Riešením je očkovanie

Nemôžeme dnes ľuďom klamať a tváriť sa, že lockdown je riešenie, ktoré zabráni utrpeniu v nemocniciach alebo obetiam. Lockdown obete a utrpenie iba odsúva o niekoľko mesiacov. Jeho jediným cieľom je uľahčiť momentálnu situáciu preťaženým nemocniciam. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísala vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Nezaočkovaným ľuďom odkazuje, že lockdown ich neochráni.

„Koronu tu určite budeme mať aj na budúci rok. Lockdown nie je riešením, je len dočasným a krátkodobým, navyše mimoriadne nákladným, opatrením, ktoré situáciu odsúva o pár mesiacov neskôr. Keďže nechceme riešiť stále sa opakujúce vlny pandémie, potrebujeme systematické riešenie, a tým je očkovanie," zdôraznila Remišová.

Vicepremiérka poukázala tiež na to, že Slovensko momentálne čelí aj pandémii dezinformácií. „Dvaja bývalí premiéri podkopávajú očkovanie aj všetky opatrenia, a tým posielajú ľudí, ktorí im dôverujú, do nemocnice, prípadne do márnice. Slovensko ešte nikdy nemalo takých sabotérov v opozícii, ako je Peter Pellegrini a Robert Fico," uviedla. Akékoľvek navrhované opatrenia musia byť podľa ministerky motiváciou k očkovaniu a musia zjednodušovať život tým, ktorí sú chránení očkovaním.

Vladimír Lengvarský Čítajte viac V noci doma, zavreté reštaurácie. Čo všetko sa zmestí koalícii do lockdownu?
29 debata chyba
Viac na túto tému: #koronavírus #Ján Mikas