Krajinu čaká dvojtýždňový lockdown a na 90 dní stav núdze

Na Slovensku bude platiť už od štvrtka 25. novembra na dva týždne lockdown. Rozhodla o tom vláda na stredajšom rokovaní. Premiér Eduard Heger uviedol, že od dnešnej polnoci bude na Slovensku maximálne 90 dní platiť núdzový stav. „Všetci doplácame na tých, ktorí odmietajú očkovanie,“ uviedol Heger.

24.11.2021 12:57 , aktualizované: 19:35
Eduard Heger Foto:
Eduard Heger
debata (1704)

„Záleží na každom občanovi. Ale je dôležité, aby sme si uvedomili, že ak chceme poraziť koronu, je to o každom jednom občanovi. Covid sa šíri medzi ľuďmi, dodržiavanie opatrení je preto kľúčová vec k úspechu. Je potrebné, aby sme sa ako spoločnosť zomkli. Situácia je vážna, dostali sme sa do nej preto, lebo sa opatrenia nedodržiavali,“ uviedol Heger.

VIDEO: Vláda schválila lockdown.
Video

Viacero výnimiek

Zákaz vychádzania bude platiť už od štvrtka, výnimka bude od 1.00 do 5.00 h. Vláda schválila aj viacero výnimiek zo zákazu vychádzania, ktoré budú platiť od 5.00 do 20.00 h., priblížil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Ide napríklad o nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode (potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, noviny), nevyhnutné služby (okienkový predaj gastroprevádzok, banky, poisťovne, autoservisy a STK, čistiarne, výdajne e-shopov, kľúčová služba, optiky, servis mobilov, kúpele zo zdravotných dôvodov). Výnimkou bude aj cesta do a zo zamestnania s potvrdením od zamestnávateľa. Vláda podľa Lengvarského výrazne odporúča home office.

Cesta na a z očkovania a testovania či cesta do jaslí a škôl tvorí tiež výnimku zo zákazu vychádzania. Ľudia budú môcť ísť aj do prírody v rámci okresu. Bratislava a aj Košice budú považované za jeden okres.

Výnimkou ďalej bude cesta na účel starostlivosti o hospodárske zvieratá, venčenie psov a mačiek do 500 metrov od bydliska. Zákaz vychádzania sa nebude týkať ani zdravotnej starostlivosti a cesty na účel starostlivosti o blízku osobu. Výnimky taktiež platia pre pohreb, sobáš a krst.

Od 20.00 h do 1.00 h nasledujúceho dňa bude platiť zákaz vychádzania bez spomínaných výnimiek.

Po dvoch týždňoch vláda situáciu prehodnotí a dohodne sa, čo bude ďalej. Premiér informoval, že ak sa budú opatrenia po dvoch týždňoch uvoľňovať, tak len pre zaočkovaných a tých, ktorí covid prekonali v posledných 180 dňoch.

Premiér Heger uviedol, že v kostoloch nebudú prebiehať omše. Presunúť by sa mali do online priestoru. Kostoly budú dostupné len pre individuálnu pastoračnú činnosť, čiže spovede.

Matovič zaútočil na opozíciu

Minister financií Igor Matovič sa počas tlačovej konferencie prihovoril voličom nad 60 rokov. „Robert Fico, Peter Pellegrini a Marian Kotleba používajú týchto ľudí ako živé štíty. Huckajú vás proti očkovaniu, proti opatreniam, proti vláde. Ale vy na to doplácate svojimi životmi a vaše vnúčatá budú doplácať za obrovské škody, ktoré sa tak spôsobia. Ak máte nad 60 rokov, kašlite na Fica, Pellegriniho a Kotlebu, a choďte sa očkovať,“ povedal Matovič.

Expremiér plánuje zaviesť mimoriadnu motiváciu k očkovaniu občanov starších ako 60 rokov. O čo konkrétne pôjde, neprezradil. Ešte dnes má k tomu zasadať koaličná rada.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas uviedol, že „rýchlo potrebujeme nepriaznivú krivku sploštiť a zastaviť príjmy nových pacientov. A to môžeme len obmedzením pohybu,“ povedal. Takisto neodporúča návštevy v rodinách a návštevy medzi domácnosťami.

Prísny režim v práci

V zamestnaní bude od pondelka prísny režim OTP. Zamestnanci, ktorí nie sú zaočkovaní a ani za posledných 180 dní neprekovali ochorenie, sa musia testovať. Podľa Sulíka štát preplatí zamestnávateľom náklady na testy v januári. Suma za jeden test by nemala presiahnuť 5 eur a manuál by mal byť hotový už zajtra.

K testom by sa zamestnávatelia mali podľa Sulíka dostávať cez lekárne. Režim povinného testovania by mal trvať do konca roka. „Pre samotesty sme sa rozhodli aj preto, že zamestnávatelia nemusia platiť zdravotnícky personál. Stačí niekto, kto na to dohliadne," uviedol.

VIDEO: Richard Sulík po rokovaní vlády.
Video

Školy zostanú otvorené. Zatiaľ

Školy sa zatiaľ zatvárať nebudú, ale ak sa situácia zhorší, žiaci zostanú doma. Stať by sa tak ale malo až v poslednej fáze zatvárania krajiny. SaS si podľa Sulíka v tejto otázke uplatnila právo veta. „Vzdelanie našich detí je extrémne vysoká hodnota“, povedal Sulík s tým, že politici musia vidieť aj iné hodnoty ako boj proti covidu.

Heger k otázke zatvárania škôl uviedol, že jednoznačne stojí za odporúčaním konzília. „Priniesli sme na vládu identický návrh s konzíliom. Narazili sme ale na politickú realitu a to je právo veta. Žiadna koaličná zmluva nepočítala, že by mohlo dôjsť k takejto situáciu. Ale nie to niečo, čo by nám mohlo stáť v ceste. Verím tomu, že to bude nástroj, ktorý je dnes v kompetencii hygienikov“, povedal Heger a v podstate poradil hygienikom, aby školy zatvárali.

Ján Mikas uviedol, že čoskoro sa do škôl vráti povinné nosenie rúšok počas vyučovania.

Konzílium odborníkov odporúčalo školy zatvoriť na dva týždne. „Súhlasíme s tým, aby testovanie v školách bolo povinné," povedal Sulík s tým, že školy boli v predchádzajúcom období veľmi dlho zatvorené. To, že sa nezatárajú školy, nie je podľa Sulíka zodpovednosť premiéra, ale berú to na seba.

Hegerov kabinet schválil aj nákup 10 miliónov antigénových testov. Má ísť o testy spoločnosti Siemens – antigénový test CLINITEST Rapid COVID-19 Antigen Self-Test, ktoré spĺňajú aj kritériá pre potreby samotestovania.

Tisíc vojakov denne

Ministri tiež schválili nasadenie do tisíc vojakov denne v nemocniciach či ďalších zdravotníckych zariadeniach. Zdravotníkom majú pomáhať aj vojaci, ktorí absolvovali kurzy sanitárov. Zdravotníctvu by mali byť k dispozícii až do konca marca budúceho roka.

Kabinet odklepol aj nákup 35 000 balení lieku s účinnou látkou molnupiravir, ktorý sa používa na liečbu covidu. Rezort zdravotníctva navrhuje uzatvoriť bilaterálnu zmluvu aj na nákup ďalších až 35 000 dávok predmetného lieku s cieľom zabezpečenia dostupnosti tohto lieku do konca tohto roka.

Na úrade vlády s ministrami a premiérom Eduardom Hegerom rokoval aj predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

zväčšiť Predseda NR SR a šéf Sme rodina Boris Kollár po... Foto: Pravda, Robert Hüttner
kollár Predseda NR SR a šéf Sme rodina Boris Kollár po rokovaní o nových opatreniach na Úrade vlády.

Remišová: Očkovaných hodili cez palubu

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) považuje schválený návrh opatrení z dlhodobého hľadiska za nezodpovedný. Keďže v nich nie je podľa nej absolútne žiadna motivácia pre ľudí, aby sa dali očkovať, na stredajšej vláde hlasovala proti.

VIDEO: Vicepremiérka Veronika Remišová po rokovaní vlády.
Video

„Hodiť cez palubu ľudí chránených očkovaním pokladám za veľkú chybu. Traja koaliční partneri prijali opatrenia, v ktorých však nie je akýkoľvek motivačný prvok, ktorý by nabádal ľudí, aby sa dali očkovať,“ skonštatovala na sociálnej sieti.

Prísne opatrenia sú podľa Remišovej v situácii, keď minister zdravotníctva nevie inak zabezpečiť prevádzku nemocníc, jedinou cestou, ako znížiť počet nových prípadov a nemocniciam pomôcť. „Musíme však zároveň myslieť aj na budúcnosť, neustále opakujúce sa vlny obmedzení nie sú udržateľným riešením. Ľudia, ktorí nie sú chránení očkovaním, sa skôr či neskôr s vírusom stretnú a riskujú, že skončia v ťažkom stave v nemocnici, lockdown ich neochráni a pre lockdown pandémia nezmizne,“ myslí si.

Očkovanie označila vicepremiérka za jedinú cestu, ako chrániť zdravie ľudí, ekonomiku a pracovné miesta. „Preto majú všetky opatrenia obsahovať motiváciu k očkovaniu. Keď to tak nie je, zvyšuje sa riziko veľkých problémov o pár mesiacov neskôr, pretože to môže výrazne znížiť záujem ľudí o očkovanie,“ dodala.

Konzílium odborníkov vo vyhlásení z 24. novembra odporúčalo trojtýždňový lockdown pre všetkých. Okrem toho sa mali od 25. novembra do 3. decembra zatvoriť aj základné, stredné a vysoké školy. Prezenčná výučba sa mala zachovať len na prvom stupni základných škôl a v materských školách.

Konzílium odborníkov mišík Čítajte viac Konzílium žiada tvrdý trojtýždňový lockdown či zatvorenie škôl

Podľa informácií Pravdy minister financií a predseda mandátovo najsilnejšieho vládneho hnutia OĽaNO Igor Matovič mal obvolávať členom konzília a žiadať ich, aby odporučili zatvorenie škôl. Matovič už predtým vyhlasoval, že je chybou, ak deti v školách nemusia mať rúška a ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) obvinil, že nezabezpečil dostatočné testovanie žiakov.

Gröhlingov hovorca Tomáš Kostelník pre Pravdu odmietol potvrdiť, že mal minister podmieňovať svoje zotrvanie vo funkcii otvorenými školami. Podľa informácií Pravdy však mal Gröhling vyhlásiť, že ak sa plošne zatvoria v rámci lockdownu aj školy, jednoducho zloží ministerskú funkciu.

Vladimír Lengvarský Čítajte viac V noci doma, zavreté reštaurácie. Čo všetko sa zmestí koalícii do lockdownu?

Gröhling počas rokovania vlády na sociálnu sieť pridal príspevok, v ktorom obhajuje otvorené školy. Poukázal na to, že okrem škôl bude možné chodiť aj do práce a pracujúcich je štyrikrát viac ako žiakov, navyše, sú starší a rizikovejší. V tomto prípade poukázal aj na väčšiu mobilitu. Zároveň na sociálnej sieti tvrdí, že v školách je fixná skupina ľudí.

„V triede sa stretáva vždy tá istá skupina, ktorú vieme ľahko izolovať, ak sa tam objaví pozitívny človek. Toto neplatí pre obchod, reštauráciu, nákupné centrum či iné zariadenie,“ povedal minister školstva. Ak sa podľa jeho slov pozitívny človek objaví v reštaurácii, je prakticky nemožné izolovať ľudí, s ktorými prišiel do kontaktu.

Ďalším dôvodom, prečo by mali školy zostať podľa ministra školstva otvorené, je fakt, že každý týždeň zbierajú dáta zo škôl. „Ide o balík údajov z asi 6000 škôl a subjektov. Za posledný týždeň evidujeme 1,6 percenta pozitívnych žiakov. Tieto dáta sme si potvrdzovali u zdravotníctva a Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) a naše údaje sedia,“ poukázal šéf rezortu školstva. Zároveň sa pýta, prečo je to 1,6 percenta a nie viac. Zároveň aj vysvetlil, že je to hlavne preto, že existuje systém preventívnej karantény pre triedy. „Ak je jeden žiak pozitívny, celá trieda ide preventívne do karantény. Tak sa nový koronavírus šíri menej, než ak by išiel do karantény iba pozitívny žiak alebo jeho spolusediaci. Prezenčne sa preto tento týždeň učí 82,3 percenta žiakov,“ vysvetlil.

Šéf rezortu školstva dodal, že minulý týždeň NCZI evidovalo najviac nakazených v skupinách nad 35 rokov a najmenej v skupine pod deväť rokov. „Práve starší ľudia najčastejšie končia v nemocnici a na pľúcnej ventilácii. Takmer 83 percent z nich je neočkovaných. Títo starší ľudia by sa mali očkovať, aby sa toto nedialo. Na ich rozhodnutie neočkovať sa by nemali doplácať žiaci svojím vzdelaním,“ uzavrel.

SR koronavírus opatrenia sprísnenie lockdown nezaočkovaní BA Čítajte viac Obetí je už 14-tisíc, pribudlo rekordných vyše 10-tisíc nakazených

Šeliga: Vnímam nespravodlivosť pre zaočkovaných, lockdown potrebujeme

Slovensko je v mimoriadne vážnej situácii, dostali sme sa do stavu, že potrebujeme tvrdý lockdown. Povedal to podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga. Vníma, že lockdown je pre zaočkovaných nespravodlivý, no prioritu má potreba znížiť mobilitu, a tak pomôcť preplneným nemocniciam. Upozorňuje, že šírenie vírusu sa podarí znížiť len zvýšením očkovanosti. Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová dodala, že ak krivka nakazených začne klesať, malo by dôjsť k zvýhodneniu očkovaných.

„Je úplnou pravdou, že dnes sú tí, ktorí boli zodpovední a dali sa zaočkovať, súčasťou lockdownu, a to preto, aby mohli zachraňovať životy tých, ktorí sa očkovať nechcú. Verím, že to ľudia pochopia a áno, cítim tam nespravodlivosť, no musíme vidieť Slovensko, ktoré je na kolenách, má plné nemocnice a v ktorom zomierajú občania,“ povedal Šeliga novinárom.

Lockdown je podľa neho iba prostriedok a nie riešenie pandémie. To vidí v očkovaní. „Lockdownom získame to, že pomôžeme nemocniciam, spomalí sa mobilita a vírus sa bude menej šíriť. Ak nezvýšime očkovanosť, budeme sa točiť v kruhu a o mesiac-dva budeme mať ďalší lockdown,“ skonštatoval.

Zemanová i Šeliga sa zhodli, že keď sa budú opatrenia zjemňovať, očkovaní musia mať výhodu, pretože sú viac chránení. Pre Zemanovú je kľúčové to, že školy zostali otvorené a že opatrenia sa budú po určitom čase vyhodnocovať. „Je dôležité, aby sa mobilita spomalila, keď sa to dostatočne silno podarí, začnú hádam klesať aj krivky, a potom snáď dôjde k tomu, aby mali očkovaní výhody,“ uviedla pre TASR.

Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš si myslí, že vláda mala byť ešte prísnejšia a mali sa zatvoriť školy. Verí, že dva týždne bude dosť času na to, aby krivka nakazených začala klesať. „Čas ukáže, ako sa bude vyvíjať situácia. Želám si, aby sa to znižovalo, aby sme šli trendom nakazených dole,“ povedal novinárom. Jediné riešenie je podľa neho očkovanie. „Keď máme veľa ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní, je potrebné, aby sa nestretávali a neroznášali medzi sebou vírus,“ doplnil.

Vallo: Musíme potlačiť hnev, nikto zodpovedný nepochybuje, že lockdown je nutný

Musíme potlačiť hnev a dúfať, že za dva týždne sa situácia v nemocniciach stabilizuje a aspoň očkovaní proti ochoreniu COVID-19 sa budú môcť vrátiť k životu pred lockdownom. Vyhlásil to bratislavský primátor Matúš Vallo. Bratislava totiž patrí v rámci Slovenska medzi oblasti s najvyššou zaočkovanosťou. V hlavnom meste je zaočkovaných 64 percent obyvateľov.

„V tejto situácii asi nikto zodpovedný nepochybuje, že vládou schválený lockdown je nevyhnutný,“ podotkol Vallo s tým, že situácia na Slovensku sa dramaticky zhoršila a nemocnice prestávajú zvládať nápor pacientov s COVID-19. Primátor deklaruje, že Bratislavčania urobili všetko, čo urobiť mohli. „Aj preto sme niekoľko týždňov zotrvávali v červenej farbe, zatiaľ čo zvyšok Slovenska sa postupne menil na bordový a čierny. Bohužiaľ, iní nás nenasledovali, a preto ani naše úsilie nestačilo k tomu, aby sme túto situáciu odvrátili,“ podotkol. Obyvateľov hlavného mesta vyzval k dodržiavaniu pravidiel.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Branislav Gröhling #koronavírus #lockdown