Starosta Dolného Chotára je vinný z objednávok vrážd, dostal 25-ročný trest

Starosta Dolného Chotára František Dora je vinný z objednávok viacerých vrážd, činnosti v prospech zločineckej skupiny sátorovcov i ekonomickej trestnej činnosti. Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku ho za to odsúdil na 25-ročný trest odňatia slobody. Dostal aj trest prepadnutia majetku i trojročný ochranný dohľad. Súd uznal za vinných aj ďalších troch obžalovaných, v prípade jedného upustil od uloženia trestu. Rozsudok ešte nie je právoplatný.

13.12.2021 11:28, aktualizované: 12:59
františek dora Foto: ,
František Dora starší prichádza v sprievode justičnej stráže na ŠTS v Pezinku, 13. december 2021.
debata (16)

„Minimálne od roku 2000 do 1. decembra 2010 poskytoval skupine prostriedky, služby a vytváral podmienky na zachovanie skupiny sátorovcov,“ vyhlásila predsedníčka senátu Pamela Záleská. Súhrnný 25-ročný trest dostal tiež jeho syn František Dora ml. Syn starostu Dolného Chotára je vinný z objednávky dvoch vrážd a ekonomickej trestnej činnosti.

Senát odsúdil z vykonania dvoch vrážd a za drogový prečin Ladislava A. na 25-ročný úhrnný trest. V prípade Rolanda Sz., ktorý sa mal podieľať na vykonaní jednej z objednaných vrážd, súd upustil od uloženia trestu. Roland Sz. bol už skôr odsúdený na 18 rokov. Všetci si majú odpykať svoje tresty v ústave s najprísnejším stupňom stráženia.

František Dora st. a Roland Sz. majú tiež povinnosť nahradiť poškodeným nemajetkovú ujmu 10 000 eur a sociálnej poisťovni takmer 100 000 eur. Nemajetkovú ujmu 10 000 eur majú poškodeným nahradiť aj František Dora ml. a Ladislav A. Nahradiť majú i vzniknutú škodu v hodnote takmer 10 000 eur.

František Dora mladší (vľavo) sedí v súdnej... Foto: TASR, Martin Baumann
František Dora mladší František Dora mladší (vľavo) sedí v súdnej sieni ŠTS v Pezinku 13. decembra 2021.

V prípade priznaní Františka D. ml. a Ladislava A. absentovala podľa Záleskej úprimná ľútosť. „Ani u jedného súd nezohľadnil poľahčujúcu okolnosť spočívajúcu v priznaní,“ vyhlásila s tým, že išlo o vypočítavosť, keďže k ich priznaniam prišlo až po roku a pol trvania konania.

„Som spokojný s rozhodnutím súdu. Vo vzťahu k výške trestov ešte zvážime, či budeme dávať odvolanie alebo nie. Budeme vyhodnocovať aj snahu spolupracovať v iných trestných veciach,“ povedal po rozhodnutí prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Bohdan Čeľovský.

Dora st. podáva odvolanie proti všetkým výrokom o vine, treste a náhrade škody. Prokurátor a ďalší obžalovaní si ponechali zákonnú lehotu na odvolanie.

Súd zároveň zrušil Františkovi Dorovi a Ladislavovi A. kolúznu väzbu, pričom ich ponechal v útekovej väzbe. Dora st. podal proti rozhodnutiu sťažnosť, do rozhodnutia Najvyššieho súdu SR preto zostane aj v kolúznej väzbe.

Umlčiavať mali ‚biele kone‘

František Dora, jeho syn František Dora mladší, Ladislav A. a Roland Sz. čelili obžalobe z viacerých vrážd, podvodu, drogovej trestnej činnosti, ako aj z členstva v skupine sátorovcov. Účelom vrážd malo byť umlčanie tzv. bielych koní.

Niektoré svoje obete mali zastaviť pod zámienkou policajnej kontroly, v policajnom prestrojení ich mali presunúť do priestorov bývalej čárdy, ktorá patrila ďalšiemu členovi skupiny. Obeti mali dať na ruky putá, niekoľko hodín ju strážiť a potom presunúť na miesto s vykopaným hrobom. Tam ju mali zaškrtiť.

Za skutok mali vykonávatelia dostať vtedajšie tri milióny korún. Skupina sátorovcov mala mať na svedomí podľa neoficiálnych informácií približne 100 ľudských životov.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) navrhoval Františkovi Dorovi a Ladislavovi A. doživotný trest odňatia slobody. Pre Rolanda Sz. úhrnný 24-ročný a pre Františka Doru mladšieho 22-ročný trest.

Starosta Dolného Chotára Dora rovnako ako Roland Sz. svoju vinu odmietli. Zvyšní dvaja sa v závere procesu k trestnej činnosti priznali, Dora mladší však odmietol, že by bol objednávateľom skutkov.

V procese vypovedali desiatky svedkov, znalcov a poškodených. Vypovedali aj viacerí na dlhé roky odsúdení členovia skupiny sátorovcov a aj dvaja utajení svedkovia. Pojednávanie pred senátom Pamely Záleskej sa začalo koncom júla 2020.

František Dora Čítajte viac Prokurátor navrhuje starostovi Dolného Chotára doživotie
16 debata chyba
Viac na túto tému: #sátorovci #Dolný Chotár #František Dora
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy