Čaputová: Betlehemské svetlo tento rok symbolizuje aj odhodlanie

Betlehemské svetlo už žiari aj v Prezidentskom paláci. V pondelok popoludní ho z rúk skautov prevzala prezidentka Zuzana Čaputová, pričom ide o prvé oficiálne prijatie svetla na Slovensku. Hlava štátu tvrdí, že tento rok je betlehemské svetlo okrem iného aj symbolom odhodlania a odvahy, inak je to tradičný symbol pokoja a mieru.

13.12.2021 17:38
svetlo, čaputová Foto:
Vľavo prezidentka Zuzana Čaputová a vpravo náčelník Slovenského skautingu Ján Mitrík počas preberania Betlehemského svetla 13. decembra 2021.
debata (16)

„A to sú, myslím si, tie hodnoty, ktoré si potrebujeme v tomto náročnom období uvedomiť a sprítomniť počas vianočných sviatkov,“ uviedla prezidentka. Skautom poďakovala za činnosť, ktorú počas roka vykonávajú, a aj za to, že udržiavajú tradíciu betlehemského svetla na Slovensku.

Video

Náčelník Slovenského skautingu Ján Mitrík uviedol, že betlehemské svetlo priniesli prezidentke ako prvej na Slovensku. Poukázal na to, že svetlo roznesú do viacerých miest v krajine, kde si ho ľudia budú môcť odpáliť a priniesť do svojich domovov.

Odpálenie nebude možné

Betlehemské svetlo si v sobotu večer prevzali slovenskí skauti od skautov z Rakúska, v nedeľu ho odovzdali na poľsko-slovenských hraniciach poľským skautom, rovnako na hraniciach aj skautom z Ukrajiny.

Skauti tento rok z dôvodu pandemickej situácie neorganizujú hromadný vlakový prevoz, pôjde len o symbolické prevezenie betlehemského svetla z Bratislavy do Košíc. Jazda sa uskutoční 18. decembra, pričom odpáliť si svetlo nebude možné. Betlehemské svetlo sa bude distribuovať po Slovensku v nasledujúcich dňoch, aby bolo dostupné v čo najväčšom počte miest. Odpaľovanie betlehemského svetla bude v súlade so všetkými aktuálne platnými pandemickými opatreniami, so snahou o bezkontaktnosť a bez zhromažďovania.

Hlavnými miestami na odpálenie betlehemského svetla tak primárne budú kostoly a tradičné stanovištia v mestách. Betlehemské svetlo tradične poputuje aj na Lomnický štít, a to 19. decembra.

Tradícia svetla z Betlehema sa odvíja už od konca 11. storočia, z obdobia krížových výprav. Jeden z členov tejto výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok „večného“ svetla, ktoré horí v Betleheme. Svetlo, ktoré si ostatní obyvatelia Florencie následne odpaľovali a odnášali domov, sa stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia – univerzálnych hodnôt spájajúcich ľudí. Novodobú tradíciu šírenia plamienka z Betlehema oživili v Rakúsku.

peniaze, vianoce, darčeky, rodina Čítajte viac Nestihli ste ani tento rok finančnú prípravu na Vianoce? Čo ešte môžete urobiť?
16 debata chyba
Viac na túto tému: #betlehemské svetlo #Zuzana Čaputová