Sme rodina pri komunálnych voľbách nevylučuje spoluprácu so žiadnou stranou

Hnute Sme rodina v rámci komunálnych volieb nevylučuje spoluprácu so žiadnou politickou stranou. Je otvorené dohode s akoukoľvek stranou. V rozhovore pre tasr to povedal líder hnutia a predseda parlamentu Boris Kollár.

04.01.2022 12:40, aktualizované: 14:23
Boris Kollár Foto: ,
Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár
debata (25)

Dodal, že pri tvorbe dohôd sa nemusia spájať len s koaličnými stranami. Hnutie tiež podľa neho uvažuje o tom, že na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja navrhne poslanca parlamentu Igora Kašpera (Sme rodina).

„Nie sme nútení dodržiavať koalíciu takú, akú máme po parlamentných voľbách. Môže sa stať, že budeme v koalícii s Hlasom alebo s maďarskými stranami. V niektorých mestách môžeme byť s opozičnými či mimoparlamentnými stranami,“ povedal Kollár.

Dohody sa podľa neho ešte len tvoria. „Budú sa musieť rozhodnúť kolegovia, ktorí budú chcieť ísť kandidovať. Kašper uvažuje nad kandidatúrou v Banskobystrickom kraji. Možno sa dohodneme, že budeme stavať našich kandidátov, možno sa dohodneme s tými, ktorí sú teraz vo funkciách,“ skonštatoval s tým, že Sme rodina ešte neriešilo, ako sa postaví k postu primátora Bratislavy.

Smer nie je pre Hlas prirodzený partner

Strana Hlas je pripravená pri komunálnych voľbách vytvárať koalície s akoukoľvek stranou, výnimkou je len ĽSNS, uviedol líder strany Peter Pellegrini. Dodal, že Smer nie je pre nich prirodzený partner, ide o jedného z potenciálnych partnerov. Podporiť chce opätovnú kandidatúru Jaroslava Bašku, ktorý je predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja za Smer. Vo funkcii sa podľa Pellegriniho osvedčil a nemá konkurenciu.

„Hlas nepôjde do komunálnych volieb v jedinej kombinácii s konkrétnou politickou stranou. Naše krajské organizácie dostali pokyn z centrály, že môžu vytvárať rôznorodé koalície naprieč celým politickým spektrom okrem ĽSNS, aby podporili kandidátov, ktorých zvážia, že sú dobrí a vhodní, alebo aby sa pokúsili zohnať podporu pre nášho kandidáta,“ povedal Pellegrini s tým, že sú otvorení spolupráci aj s koaličnými stranami.

Podporuje pestré koalície v regiónoch. Hlas nemá podľa neho problém podporiť primátorov či šéfov samosprávnych krajov, ktorí sa vo funkciách osvedčili, hoci sú z iného politického spektra. Pellegrini zároveň potvrdil, že súčasný poslanec parlamentu Richard Raši pôsobiaci v Hlase nebude kandidovať za šéfa Košického samosprávneho kra­ja.

Bratislava je podľa neho veľmi komplikovaná a jeho strana bude „veľmi zvažovať, ako sa k tomu postaví“. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba i primátor Bratislavy Matúš Vallo majú podľa Pellegriniho silnú pozíciu. „Veľmi by som predbiehal, ak by som povedal, ako sa zachová Hlas,“ uzavrel.

V roku 2022 sa budú prvýkrát konať voľby do orgánov samospráv obcí a voľby do orgánov samosprávnych krajov v rovnakom čase. Voliči si teda budú v jeden deň vyberať starostov, respektíve primátorov i predsedov samosprávnych krajov a poslancov jednotlivých zastupiteľstiev.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #komunálne voľby #Sme rodina
Flowers