Zmena volebného zákona z dielne primátora Nitry narazila na odpor Sme rodina

Zmena volebného zákona, ktorá by umožňovala do komunálnych volieb kandidovať združeniam nezávislých kandidátov, narazila na odpor hnutia Sme rodina.

05.01.2022 13:45
Boris Kollár Foto: ,
Predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina)
debata (5)

Predkladateľ návrhu, poslanec Národnej rady a primátor Nitry Marek Hattas (klub SaS), hovorí o tom, že hnutie blokuje posilnenie občianskej spoločnosti. V tlačovej správe o tom informoval asistent poslanca Martin Horváth.

„Našou snahou je posilňovanie účasti občanov na veciach verejných. Zmenou zákona by sme rozviazali ruky stovkám aktívnych ľudí po celom Slovensku a podporili ich zapojenie sa do komunálnej politiky,“ priblížil Hattas. Nezávislým kandidátom tak podľa neho neostáva nič iné, len sa spojiť s existujúcimi politickými stranami, alebo riskovať, že sa stratia „v mori nezávislých“.

„Pokiaľ bude mať v tejto veci slovo hnutie Sme rodina, právomoci obyvateľov obcí a miest neposilníme,“ ozrejmil Hattas. Doplnil, že v rámci Európy existuje hneď niekoľko príkladov volebných systémov, ktoré podporujú lokálne politické strany alebo lokálne združenia kandidátov. Hattasom navrhovaná zmena má podporu aj v Programovom vyhlásení vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2021 až 2024.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #volebný zákon #Sme rodina #Marek Hattas