Vietor udrel na Slovensko, strom na D2 trafil auto. Pod Tatrami husto snežilo

Sneženie a šmykľavé cesty komplikovali situáciu na severnom Slovensku, nárazový vietor robil problémy i na strednom a západnom Slovensku a horských priechodoch. Viaceré úseky boli neprejazdné z dôvodu spadnutých stromov. Informovali o tom zdroje dopravných informácií.

, 17.01.2022 16:24, aktualizované: 19:46
vietor Foto:
Osobný automobil po tom, ako ho na diaľnici D2 zasiahol sfúknutý strom v pondelok 17. januára 2022.
debata (9)

Hasiči zaznamenali 70 výjazdov ku škodám, ktoré spôsobil silný vietor

Silný nárazový vietor, ktorý zasiahol územie Slovenska, si počas pondelka vyžiadal zvýšený počet výjazdov príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Do 18.30 h vykonali 70 výjazdov, pri desiatkach z nich stále zasahujú, informovala Katarína Križanová z komunikačného oddelenia Prezídia HaZZ.

Uviedla, že najvážnejšia situácia je v Bratislavskom a v Trnavskom kraji. V oboch krajoch hasiči zasahovali 19-krát. „V Nitrianskom kraji zasahovali 12-krát a v Žilinskom kraji bola ich pomoc v súvislosti s odstraňovaním následkov silného vetra potrebná v 11 prípadoch,“ dodala.

Asistencia hasičov vrátane členov dobrovoľných hasičských zborov sa týka najmä odstraňovania popadaných stromov z cestných komunikácií a zaparkovaných vozidiel. V niekoľkých prípadoch odstraňujú strhnuté strechy. „Predpokladá sa, že výjazdy k podobným udalostiam budú ešte pribúdať,“ oznámila Križanová.

Zelená vlna RTVS oznámila, že ťažko prejazdný z dôvodu zasnežených ciest a šmýkajúcich sa kamiónov bol napríklad úsek medzi Spišskou Novou Vsou a Levočou či za obcou Hybe smerom na Poprad. „Severná D1 v úseku Poprad – Štrba – Važec – Liptovský Hrádok je zasnežená a šmykľavá,“ doplnila Zelená vlna RTVS.

Upozornila tiež, že z dôvodu hustého sneženia uzavrela polícia cestu medzi Muráňom a Červenou Skalou. Na horskom sedle Besník fúka silný nárazový vietor a na vozovke je súvislá vrstva kašovitého snehu.

Horský priechod Fačkov bol po nehode kamióna obojsmerne uzavretý. "Neprejazdný je aj úsek z horského priechodu Šturec za Dolným Harmancom v smere do Banskej Bystrice, spadol tam na cestu strom. Spadnutý strom znemožňuje prejazd aj na hlavnom ťahu pri Starých Horách,“ informovala Zelená vlna RTVS.

Strom trafil auto

Spadnutý strom bol podľa jej informácií i na trase Trnava – Červeník, pri odbočke na Žlkovce, v úseku možno prejsť striedavo. Silný nárazový vietor bolo cítiť aj v hlavnom meste, šoféri naň upozorňovali najmä na mostoch a nadjazdoch.

Stellacentrum hlásilo sneženie tiež v okolí Michaloviec, hmlu zasa v okolí Kráľovského Chlmca.

„Krátko po 14.00 h prišlo na 31 km v smere do Bratislavy z dôvodu silného vetra k pádu stromu na osobné vozidlo, ktoré týmto úsekom prechádzalo. K zraneniu osôb nedošlo," uviedla polícia na sociálnej sieti.

Situáciu na cestách v tatranskom a podtatranskom regióne komplikoval vietor a silné sneženie. Riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský pre TASR uviedol, že zatiaľ sú všetky cesty v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča prejazdné, vodičom však odporúča zvážiť jazdu autom.

„Sneženie je čoraz hustejšie, fúka veľmi silný vietor, takže cesty, v okolí ktorých nie sú stromy, nám zafúkava. Cesta tretej triedy medzi Štrbou a Šuňavou v okrese Poprad zrejme čoskoro nebude prejazdná, pretože to tam silno zafúkava a nebude v našich silách to udržať,“ priblížil situáciu Polomský. Dodal, že situácia bola naozaj veľmi komplikovaná a vodiči by podľa neho mali radšej ostať doma. „Fúkať by malo až do 18. hodiny, verím, že potom sa to upokojí,“ dodal.

Vodiči okrem toho hlásili problémy na Spišskej Magure, na Plavnickom kopci či vo Vysokých Tatrách. Na cestách je veľmi zlá viditeľnosť, šmýka sa a cesty zafúkava. Dispečerka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove pre TASR potvrdila, že hasiči zasahovali pri nehode dvoch kamiónov pri Nižnom Komárniku, medzi Bušovcami a Jurským v okrese Kežmarok, v okrese Bardejov je nehoda pri Gerlachove smerom na Tarnov.

počasie, zima, jar, vietor, silný vietor, Čítajte viac Meteorológovia vydali viaceré výstrahy pred silným vetrom

Uzavreté Fačkovské sedlo

Cesta I/64 pri Kľačne (okres Prievidza) smerom na Fačkovské sedlo zostala v pondelok pred 16.00 h neprejazdná pre skrížený kamión z dôvodu hustého sneženia. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

Ako priblížila Slovenská správa ciest, na horskom priechode Homôlka smerom na Ilavu bola dvojcentimetrová vrstva čerstvého snehu.

Horský priechod Fačkovské sedlo je počas celej zimnej sezóny uzatvorený pre vozidlá s dĺžkou nad 12 metrov. Horský priechod Šútovce je uzatvorený pre vozidlá s dĺžkou nad desať metrov.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal až do pondelkového večera v súvislosti so silným nárazovým vetrom výstrahu pre celé Slovensko, zvýšená platí pre oblasť západného a severného Slovenska.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #sneženie #výstrahy #silný vietor
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy