Heger ubezpečil lekárskych odborárov, že vláda chce riešiť zdravotníctvo

Vláda chce riešiť situáciu v zdravotníctve. Deklaroval to premiér Eduard Heger (OĽaNO) na stretnutí s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia.

03.02.2022 16:45
heger Foto: ,
Predseda vlády Eduard Heger
debata (8)

Spolu so zástupcami rezortov zdravotníctva a financií sa oboznámili s požiadavkami odborárov. Heger zároveň vyzval zúčastnené strany na ďalšie rokovania, informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády.

„Slovenské zdravotníctvo bolo roky na chvoste záujmu a bývalé vlády ho dlhodobo zanedbávali. Postavenie zdravotníkov a stav zdravotníckych zariadení chceme zlepšovať systematicky, máme k dispozícii peniaze z plánu obnovy. Stanovili sme si konkrétne ciele a robíme postupné kroky, aby zdravotníctvo kvalitne fungovalo tak v prospech zdravotníckeho personálu, ako aj v prospech pacienta,“ vyhlásil Heger. Ďalšie rokovania medzi vládou a odbormi by mali prebiehať už na úrovni kompetentných ministerstiev.

Požiadavky odborárov sa týkali nedostatku lekárskeho a zdravotníckeho personálu či zlepšenia finančného ohodnotenia pracovníkov v zdravotníctve. Predstavitelia Lekárskeho odborového združenia na stretnutí uviedli aj konkrétne prípady neefektívneho financovania jednotlivých úkonov v neprospech štátnych nemocníc. Pomenovali tiež medzery v kontrole zdravotníckeho trhu.

„Ďakujem členom Lekárskeho odborového združenia za tieto príklady, zlepšenie hospodárenia nemocníc patrí medzi priority vlády, a preto chceme pri nastavovaní pravidiel hospodárenia spolupracovať priamo s lekármi a zdravotníkmi, ktorí majú skúsenosti z praxe,“ uviedol predseda vlády.

Situácia v slovenskom zdravotníctve je podľa Lekárskeho odborového združenia kritická a vláda ju nerieši. V tejto súvislosti zástupcovia združenia koncom januára preto vyzvali premiéra na stretnutie.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #Eduard Heger