Ústava sa v súvislosti s referendom o predčasných voľbách meniť nebude

Ústava SR sa v oblasti referenda o skrátení volebného obdobia meniť nebude. Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok neposunuli do druhého čítania novelu z dielne Miloša Svrčeka (Sme rodina). Ten navrhoval, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie parlamentu ústavným zákonom aj referendom.

15.02.2022 11:50 , aktualizované: 15:01
debata (62)

Okrem iného navrhoval, aby sa referendum o skrátení volebného obdobia nemohlo konať prvý a posledný rok volebného obdobia. Novela mala reagovať na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR zo 7. júla 2021 o ústavnosti predmetu referenda. Účinnosť zmien navrhoval Svrček od marca 2024.

Do druhého čítania poslanci neposunuli ani obdobný návrh z dielne nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu. Ten chcel zmenu docieliť úpravou ustanovení v ústave o zániku mandátu poslanca NR SR tak, aby zanikol aj uplynutím skráteného volebného obdobia na základe platného celoštátneho referenda.

Pellegrini: Poslanci, ktorí odmietli zmenu ústavy, nekonali v záujme ľudí

Poslanci Národnej rady (NR) SR, ktorí nehlasovali za novelu Ústavy SR a zmeny pri referende, išli proti poslaneckému sľubu a nehlasovali v záujme občanov. Vyhlásil to nezaradený poslanec a líder mimoparlamentného Hlasu Peter Pellegrini na utorkovej tlačovej konferencii.

„Poslanci nehlasovali v záujme občanov SR, pretože im odmietli do rúk vrátiť moc, ktorá im patrí. Hlasovaním zabetónovali akúkoľvek možnú zmenu ústavy legálnou cestou,“ podotkol. Hovorí o pošliapaní práv ľudí zo strany koaličných OĽANO, SaS a Za ľudí. Hoci Pellegriniho poslanci nesúhlasili s účinnosťou návrhu Miloša Svrčeka (Sme rodina) až od roku 2024, podporili ho a v druhom čítaní boli pripravení rokovať o zmene termínu.

Avizoval, že Hlas je pripravený podporiť petičnú akciu za referendum o tom, či ľudia chcú zmenu ústavy tak, aby sa mohlo konať aj referendum o skrátení volebného obdobia NR SR. Poznamenal, že nedávnu petičnú akciu za referendum o predčasných voľbách podporilo okolo 600-tisíc ľudí. Pellegrini je zvedavý aj na reakciu prezidentky SR Zuzany Čaputovej po utorkovom odmietnutí Svrčekovej novely aj vzhľadom na jej vyjadrenia po rozhodnutí Ústavného súdu SR o nesúlade referendovej otázky s ústavou.

Líder Hlasu zároveň odsúdil útoky na poslancov v súvislosti s podporou dohody o obrannej spolupráci Slovenska s USA. Deklaroval, že jeho strana je proti akémukoľvek násiliu. Pripomenul však, že tieto vyhrážky priniesla do kultúry súčasná koalícia, kým bola v opozícii. Pripomenul napríklad protesty pred domom Pavla Pašku. „Nech neplačkajú, lebo sami to vymysleli a sami to začali robiť vo veľkom,“ podotkol. Každý občan má podľa Pellegriniho právo vedieť, kto ako hlasoval. Preto avizuje, že Hlas zverejní aj zoznam poslancov, ktorí hlasovali proti zmene ústavy v súvislosti s referendom.

62 debata chyba
Viac na túto tému: #referendum #Ústava SR #skrátenie volebného obdobia