Školy dostanú 200-eurový príspevok na každého ukrajinského žiaka

Základné a stredné školy, ktoré vzdelávajú žiakov z Ukrajiny, dostanú jednorazový príspevok vo výške 200 eur na každého ukrajinského žiaka. Na tlačovej konferencii to povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

18.03.2022 10:33
Košice Ukrajina Deti ZŠ Začlenenie žiaci trieda Foto: ,
Mesto Košice ako zriaďovateľ základných a materských škôl v meste vytvorilo podmienky na začlenenie ukrajinských detí do vyučovacieho procesu. Na snímke prváčka Nasťa (druhá sprava) z Ukrajiny počas vyučovania na ZŠ Hroncova 23 v Košiciach. 18.3.2022
debata (1)

„Za tieto finančné prostriedky môžu nakúpiť školské potreby pre žiakov, alebo hradiť cestovné či zafinancovať iné náklady, ktoré školám vzniknú vzdelávaním žiakov z Ukrajiny,“ vysvetlil Gröhling.

Na Slovensku sa momentálne nachádza 1773 žiakov z Ukrajiny, rezort na nich dokopy uvoľní 354 600 eur. Školy podľa slov ministra dostanú finančný príspevok na každého ďalšieho žiaka automaticky.

Minister tiež informoval, že školy majú pre ukrajinských žiakov zabezpečiť jazykový kurz. Po dohode s regionálnymi úradmi školskej správy majú určiť zamestnanca, ktorý ich bude vyučovať slovenský jazyk. „Škole budú aj tieto náklady preplatené, stačí, ak požiadajú ministerstvo cez takzvané dohadovacie konanie,“ doplnil Gröhling.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #školstvo #vojna na Ukrajine #Branislav Gröhling