V Bratislave pri Rohlíku vznikne pamätník obetí covidu

Pri bratislavskej Nemocnici Ružinov a neďalekom ružinovskom jazere, známom ako Rohlík, by mal vzniknúť centrálny pamätník obetí ochorenia COVID-19 na Slovensku. Občianske združenie Skutočné obete, ktoré zastupuje pozostalých, spolu s hlavným mestom a Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) podpísali memorandum o spolupráci.

30.03.2022 15:29
UNB / Nemocnica / Ružinov / Foto:
Nemocnica v bratislavskom Ružinove
debata (6)

V priebehu troch mesiacov by mala byť vyhlásená výtvarno-architektonická súťaž na stvárnenie pietneho miesta.

„Pamätník, ktorý tu bude stáť, nemá byť len útechou pre príbuzných zosnulých, ale aj mementom doby i pamätníkom mnohých spoločenských, politických a osobných zlyhaní. Má byť tiež symbolom toho, ako potrebujeme vzájomnú pomoc a solidaritu,“ uviedla v stredu na tlačovej besede jedna zo zakladateliek združenia Lenka Straková.

VIDEO: Centrálny pamätník pre obete pandémie bude stáť v blízkosti Nemocnice Ružinov a jazera Rohlík.
Video

Symbol nadľudského úsilia

Pamätník by mal stáť v blízkosti Nemocnice Ružinov, ktorá je súčasťou Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), najväčšieho zdravotníckeho zariadenia na Slovensku. „Bude tak symbolizovať nadľudské úsilie zdravotníkov celého Slovenska v záchrane životov pacientov aj pred novým koronavírusom,“ skonštatoval Igor Bartl, námestník pre zdravotnú starostlivosť Nemocnice Ružinov.

Ag. test / Korona / Testovanie / Čítajte viac Na Slovensku pribudlo 6790 prípadov nákazy koronavírusom a 23 obetí

Pripomenul, že pamätníky tohto typu Slovensko má už v roku 1 700, keď sa krajinou prehnala morová epidémia. Sú pripomienkou doby na Rybnom námestí v Bratislave, v Kremnici či Banskej Štiavnici. „Málokedy sme si uvedomili, keď sme ich obdivovali, že ľudia v tých časoch trpeli, zomierali a že pandémia zasiahla celé generácie,“ poznamenal Bartl. Súčasná pandémia nás podľa neho naučila byť k sebe solidárnejší a úprimnejší. Podľa starostu Ružinova Martina Chrena by mal byť pamätník aj pripomienkou toho, aby sme nepodľahli „horšej pandémii, a to pandémii klamstiev.“

Pamätník bude stáť na pozemkoch hlavného mesta, ktoré prejdú komplexnou revitalizáciou. Návrh samotného pamätníka i jeho realizácia vzídu z výtvarno – architektonickej súťaže, ktorú zastrešuje MIB. Vyhlásená by mala byť v priebehu troch mesiacov. Otvorená bude pre umelcov, výtvarníkov, architektov i krajinných architektov. Súťaž bude vo formáte „design & build“, čo znamená, že víťaz zabezpečí spolu s návrhom aj samotnú realizáciu diela. Práce budú financované formou darov. K realizácii by malo dôjsť následne v priebehu roka alebo dvoch rokov, v závislosti od diela. Podrobnosti k súťaži i výstavbe budú zverejňované na webových stránkach www.mib.sk a www.skutocneobete.sk, ako aj na sociálnej sieti.

Občianske združenie pokračuje v iniciatíve inštitucionalizovať na Slovensku pamätný deň obetí ochorenia COVID-19.

koronavírus očkovanie  vakcína Čítajte viac BioNTech na covide zarobil vyše 10 miliárd eur
6 debata chyba
Viac na túto tému: #pamätník #Univerzitná nemocnica Bratislava #Rohlík #koronavírus