Naď: Útok Ruska na Zakarpatskú oblasť zaznamenali aj slovenské radary

Útok Ruska na ukrajinskú Zakarpatskú oblasť zaznamenali aj slovenské radary. Slovensko má v pohotovosti všetky systémy aj prvky protivzdušnej obrany. Rezort obrany robí všetko pre to, aby bola bezpečnosť SR zaistená. Pred rokovaním vlády to deklaroval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus nemá informácie, že by útok nejako ohrozil obyvateľov Slovenska. Zároveň varoval Ukrajincov, aby nechodili "hore-dole" cez slovensko-ukrajinské hranice.

04.05.2022 11:27, aktualizované: 13:26
VIDEO: Naď: Vystríham ruského ministra obrany pred útokmi na Slovensko.

Minister je útokom znepokojený, pretože sa odohral asi 100 kilometrov od slovenských hraníc. Upozornil ruského prezidenta Vladimira Putina, že ak by útokmi prekročil hranicu Slovenska, bol by automaticky aktivovaný článok 5 Severoatlantickej zmluvy zaisťujúcej bezpečnosť všetkým členským štátom NATO.

Zámerom útoku bolo podľa Naďa zlikvidovanie železnice, čo sa úplne nepodarilo. „Viackrát som povedal, že existujú spravodajské informácie o tom, že Putin spraví všetko pre to, aby denacifikoval aj železničné stanice a letiská v blízkosti našich hraníc,“ poznamenal.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) zvolal po útoku mimoriadne nočné zasadnutie štábu pre strategické riadenie krízovej situácie na Ukrajine. Štátny tajomník ministerstva vnútra Vendelín Leitner informoval, že na štábe prijali opatrenia, verifikovali plány na zvládnutie situácie, aktivovali Policajný zbor a tiež Úrad hraničnej a cudzineckej polície. „Pripravili sme sa tak, aby sme zvládli a upokojili situáciu na Slovensku,“ poznamenal Leitner. Bližšie informácie chcú poskytnúť v stredu po rokovaní vlády.

Raketový útok podľa Klusa zvyšuje mieru nebezpečenstva v zakarpatskej Ukrajine. „Tým pádom je tu riziko, že sa začne ďalšia vlna migrácie na Slovensko,“ podotkol. Klus zároveň poukázal, že útok blízko slovenských hraníc vyvoláva bezpečnostné otázky aj v súvislosti s návštevami, ktoré sa chystajú do tejto oblasti. Východné hranice má najbližší víkend navštíviť manželka amerického prezidenta Jill Bidenová.

Štátny tajomník takisto ubezpečil, že rezort diplomacie je prostredníctvom Generálneho konzulátu SR v Užhorode v stálom kontakte so slovenskou menšinou žijúcou práve na zakarpatskej Ukrajine. „Zatiaľ nemáme informácie o nejakom ohrození či obmedzení,“ uviedol. Nie sú ani signály, že by príslušníci slovenskej menšiny v dôsledku ruského útoku zintenzívnili uvažovanie o presune na Slovensko, Klus však nevylúčil, že v prípade opakovaných útokov na oblasť zakarpatskej Ukrajiny, ktorá sa doteraz považovala za relatívne bezpečnú, by k zvýšenej migračnej aktivite, ktorá by sa týkala aj slovenskej menšiny, mohlo dôjsť.

Zakarpatskú oblasť na Ukrajine ležiacu pri hraniciach so Slovenskom v utorok večer (3. 5.) zasiahla raketa. Išlo o prvý raketový útok Ruska na túto oblasť od začiatku invázie na Ukrajinu. Raketa zasiahla bližšie nešpecifikované zariadenie v meste Volovec, ktoré sa nachádza zhruba 100 kilometrov od slovenských hraníc.

chyba
Viac na túto tému: #Jaroslav Naď #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy