Gröhling označil voľnočasové poukazy za nezodpovedné hazardovanie s financiami

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) by rád podporil voľnočasové aktivity detí, avšak len vtedy, keď bude vyriešený hlavný čas, ktorý trávia v školách. Návrh zákona o financovaní voľného času dieťaťa, ktorý v stredu schválila vláda, opäť skritizoval a necelých 400 miliónov eur, ktoré majú smerovať na tento zámer, by preinvestoval inde. Označil to za nezodpovedné hazardovanie s verejnými financiami.

18.05.2022 18:19
Gröhling Foto: ,
Branislav Gröhling
debata (9)

Návrh zákona schválila vláda aj bez súhlasu šéfa rezortu školstva. „Podporujeme voľnočasovú aktivitu a trávenie času detí po škole, pretože je to dôležité aj pre ich psychohygienu a rozvíjanie jednotlivých schopností. Pokiaľ nemáme vyriešený hlavný čas v škole, tak nemôžeme investovať necelých 400 miliónov eur na krúžky v čase, keď deti nemá kto učiť a rodičia platia za opravu, učebnice a chod školy,“ povedal Gröhling.

Poznamenal, že už druhý rok bojujú za to, aby boli zvýšené platy učiteľov. Poukázal na nástupný plat učiteľa, ktorý dosahuje hodnotu cez 900 eur. Problém vidí aj v nedostatku učiteľov. Minister uviedol, že na základe tohto návrhu zákona to nebudú vedieť zrealizovať a nevie, ako sa s tým vyrovná Národná rada SR. „Na základe návrhu tohto zákona bude môcť naše deti ktokoľvek učiť čokoľvek po vyučovaní. Pretože tam nemáte zadefinované jednotlivé kritéria vzdelávania, kto, kde a ako môže poskytovať služby,“ dodal. Ako tvrdí, nevie si predstaviť, že by k tomu neprišli čoskoro ďalšie novelizácie zákona.

Igor Matovič Čítajte viac Vláda schválila Matovičov veľký rodinný balíček. Vyše miliarda sa rozdelí na prídavkoch, daňovom bonuse a krúžkoch

Poskytovanie voľnočasových poukazov sa bude podľa šéfa rezortu školstva realizovať online spôsobom prostredníctvom aplikácie. „Ak nemáte takúto aplikáciu, budete musieť navštíviť obecný úrad,“ povedal Gröhling. Každý jeden krúžok bude podľa jeho slov potrebné zároveň ohodnotiť a potvrdiť, že sa na ňom dieťa zúčastnilo. Šéf rezortu školstva dodal, že sa budú musieť novelizovať i ďalšie zákony, ktorých je podľa neho až osem. „Je mi ľúto, že návrh zákona je v takomto stave,“ doplnil.

Na toto opatrenie by sa malo zabezpečiť podľa Gröhlinga 486 zamestnancov ešte v tomto roku. „V budúcom roku to bude 496 úradníkov, ktorí budú spravovať voľnočasové poukazy. My ideme vytvoriť normálne ministerstvo voľnočasových poukazov,“ vyhlásil. Tento rok má smerovať na tento zámer suma viac ako 9,2 milióna eur.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po rokovaní vlády zopakovala svoje výhrady k urýchlenému schvaľovaniu návrhu zákonnej novely, ktorá vykazuje podľa nej množstvo nedostatkov. „Za podstatné považujem to, že ten, kto má zmeny podľa zákona vykonať, s návrhom nesúhlasí,“ upozornila.

krajniak milan Čítajte viac Krajniakova pomoc dostala zelenú. Vláda schválila jednorázový 100-eurový príspevok na dieťa
9 debata chyba
Viac na túto tému: #pomoc #rodiny #školstvo #Branislav Gröhling
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy