Nielen sirény. Pri pohromách a kastrofách má prísť aj varovná SMS

Štát chce spustiť systém Reverse 112, ktorý by v prípade mimoriadnych udalostí upozornil občanov aj cez SMS.

29.05.2022 10:55
sms správa, komunikácia Foto:
debata

Pri živelných pohromách alebo katastrofách by mohli obyvatelia zasiahnutej lokality dostávať varovnú SMS. Systém Reverse 112 však nebude fungovať samostatne, ale doplní sirény a informovanie cez médiá. Spustiť by ho mali v júni, predpokladá Ministerstvo vnútra SR. Termín závisí od podpisu dohôd s mobilnými operátormi.

„Ak vznikne podozrenie na závažné ohrozenie obyvateľstva alebo ministerstvo vnútra vyhodnotí závažnú mimoriadnu udalosť tak, že je potrebné varovať obyvateľstvo v identifikovanej lokalite aj prostredníctvom mobilných operátorov, operátori prostredníctvom SMS alebo Cell Broadcasting budú varovať svojich zákazníkov,“ priblížil pre TASR tlačový odbor MV SR.
Varovanie pred pravdepodobnými alebo očakávanými následkami mimoriadnej udalosti sa bude dotýkať osôb, ktoré sa budú nachádzať v danej postihnutej lokalite.
Systém SMS varovania doplní hlavné spôsoby varovania obyvateľstva, teda sieť sirén, varovanie cez miestne rozhlasy, televízne a rozhlasové vysielanie. „Napríklad v prípade potreby budú spustené sirény, informovanie cez starostov a primátorov a miestne rozhlasy, informovanie cez médiá a ďalšie spôsoby doplnkového varovania a taktiež aj Reverse 112,“ načrtol rezort.
Službu plánujú využívať pri živelných pohromách, ako sú povodne, záplavy, krupobitie či víchrice, ale aj veľkých požiaroch, výbuchoch alebo katastrofách, napríklad veľkých nehodách.
Realizáciou systému Slovenská republika naplní záväzky novelizovanej smernice, ktorou sa stanovuje európsky kódex elektronických komunikácií.

debata chyba
Viac na túto tému: #112 #varovanie #Reverse 112