Smer začne v piatok zbierať podpisy k referendu

Predstavitelia Smeru začínajú petičnú akciu počas piatku až nedele (17. až 19. júna). Občanov vyzývajú, aby sa zúčastnili na petičnej akcii a referende o skrátení volebného obdobia.

13.06.2022 13:12
Robert Fico Foto: ,
Robert Fico
debata (5)

Pre jeho úspešnosť je potrebné vyzbierať 350-tisíc podpisov. Informovali o tom predstavitelia strany Smer-SD na tlačovej konferencii.

„Neexistuje iná cesta, ako túto krajinu dostať z hlbokej ústavnej a vládnej krízy, ako je cesta predčasných parlamentných volieb a demisie súčasnej vlády," uviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico. „Boli sme pripravení na to, že po zverejnení otázok bude nasledovať celý rad spochybňovania a iných názorov, no nepočuli sme povedať nikoho z relevantných, že to, čo navrhujeme, je protiústavné," dodal Fico. Zároveň vyzval všetkých, aby prestali so spochybňovaním referendových otázok, keďže sa podľa jeho slov stavajú proti rozhodovacej praxi Ústavného súdu SR. Na tlačovej konferencii podčiarkol, že platne prijatý výsledok referenda je priamo záväzný a má silu ústavného zákona. Slovensko je podľa neho jedna z mála krajín, ktorá nemá legislatívne zakotvené skrátenie volebného obdobia. „Všetku moc majú v rukách občania SR. Toto je základ ústavnosti a demokratickosti Slovenskej republiky," pripomenul.

Koncom tohto týždňa predstavitelia Smeru absolvujú stretnutia po celkom Slovensku, na ktorých chcú podporiť kandidátov komunálnych volieb a tiež referendum. To by sa malo konať o dvoch otázkach. „Prvá sa týka bezodkladnej demisie vlády SR po tom, čo by ľudia v platnom výsledku referenda takýto názor vyslovili a druhá otázka sa týka zmeny Ústavy SR, ktorá zabezpečí, že budeme môcť v budúcnosti skrátenie volebného obdobia dosahovať aj referendom alebo uznesením Národnej rady SR," povedal Fico s tým, že schválenie parlamentom by stačila nadpolovičná väčšina hlasov zo všetkých poslancov.

parlamentné voľby 2016, voľby, volebná urna, Čítajte viac Politológ Lenč: Referendum? To je len príprava na riadne voľby
5 debata chyba
Viac na túto tému: #referendum
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy