OĽaNO ešte neuviedlo termín predsedníctva, Šipoš chce zotrvanie štvorkoalície

Hnutie OĽaNO bude na mimoriadnom predsedníctve riešiť situáciu z posledných mesiacov, správanie SaS a nechodenie liberálov na koaličné rady. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu poslaneckého klubu OĽaNO Michala Šipoša.

30.06.2022 13:32
Igor Matovič / Michal Šipoš / Eduard Heger / Foto: ,
Zľava v popredí minister financií Igor Matovič, predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš a premiér Eduard Heger
debata (4)

Deklaroval, že jeho osobným cieľom je urovnanie sporov. Chce, aby štvorkoalícia zotrvala do konca volebného obdobia. Odmieta, že by sa OĽaNO snažilo vyštvať SaS z koalície.

„Ak máme riadne fungovať, vládnuť a prijímať zákony, je veľmi potrebné, aby si všetci štyria koaliční partneri sadli za rokovací stôl,“ podčiarkol Šipoš.

Cestu nevidí v písaní statusov o koaličnom partnerovi, ale v rokovaní. Dopredu nechcel povedať možné závery predsedníctva. Na otázku, či sa dá dovládnuť aj bez SaS, odpovedal, že je možné všetko. „Ale túto možnosť by som nechcel,“ povedal s tým, že chce dovládnutie štyroch súčasných koaličných strán.

Čo sa týka sporov koalície a verejných slovných prestreliek partnerov, Šipoš apeluje na partnerov, že vzájomná provokácia nie je cesta. Postoj ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) je pri takýchto sporoch podľa neho vždy reakciou, pričom prvotné kroky iného partnera verejnosť nevidí. „Budem najradšej, keď nebudú žiadne provokácie, nebudú žiadne akcie, a potom nebudú ani reakcie,“ uzavrel.

Termín predsedníctva zatiaľ OĽaNO neuviedlo. Rokovanie avizoval líder hnutia Matovič s tým, že sa má konať do najbližšieho víkendu. Vyhodnotiť má rôzne varianty vývoja a prijať potrebné strategické rozhodnutia.

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci NR SR prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne ministra financií a lídra OĽaNO Igora Matoviča.

SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a fašistami. SaS opäť pre Matovičove útoky odmietla chodiť na koaličné rady, OĽaNO obvinilo liberálov z rozbíjania vlády. SaS si vzala čas na premyslenie, čo ďalej. Pripustila vtedy aj odchod z koalície, hoci tvrdí, že má vôľu v kabinete pokračovať.

Igor Matovič Čítajte viac Matovič svojim: Z hlasovania s fašistami nemusíte mať výčitky

Matovič vyzval SaS na uzmierenie, tá ešte nepovedala viac o svojom postupe. Rozhodnúť sa má 6. júla na mimoriadnej rozšírenej republikovej rade.

Mária Kolíková / Branislav Gröhling / Richard Sulík / Čítajte viac Sulík: V koalícii nie je dobrá situácia. Čo ďalej, to sa rozhodne 6. júla
4 debata chyba
Viac na túto tému: #OĽaNO #koaličná kríza
Flowers