Na zvýšenie platov zamestnancov v štátnej a verejnej službe dá vláda miliardu eur

Zamestnanci pracujúci v štátnej a verejnej službe dostanú na jeseň tohto roka odmenu v sume 500 eur. Na stredajšej tlačovej besede o tom informoval predseda vlády Eduard Heger. Ich platy sa v budúcom roku zvýšia dvakrát, od 1. januára a od 1. septembra. Od začiatku januára budúceho roka pôjde o zvýšenie o 7 percent a od začiatku septembra o 10 percent. Zvýšenie platov bude podľa premiéra stáť takmer miliardu eur.

, , , 13.07.2022 15:29, aktualizované: 16:05
debata (62)

Okrem toho budú valorizované platy od 1. januára a 1. septembra budúceho roka. V januári to bude o 10 a v septembri o 12 percent pre zamestnancov v školstve. Pre ostatných zamestnancov v štátnej službe a vo verejnom záujme pôjde o januárové zvýšenie o 7 a septembrové o 10 percent.

Podľa Hegera by teda na platy mala ísť dohromady jedna miliarda eur.

Podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) zdroje na navýšenie platov pochádzajú z lepšieho výberu daní a šetrenia štátu.

„V priebehu niekoľkých dní a možno troch týždňov sme na základe veľmi intenzívnej komunikácie dokázali dospieť k tomuto kompromisu,“ ocenila prezientka KOZ Monika Uhlerová.

Šéf školských odborárov Pavel Ondek oznámil, že keď podpíše kolektívnu zmluvu, zväz odvoláva štrajkovú pohotovosť v školstve.

62 debata chyba
Viac na túto tému: #platy v štátnej správe
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy